Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

bhraman

N.

Travel.

bhrOmOn

}]S

bhaagara

Adj.

Tired.

bhagOr

\G

garbha

N.

Womb.

gOrbhO

G\

gabhiira

Adj.

Deep.

gobhir

G\ݻ

laabha

Adj.

Profit.

labh

_\

asbaabhaavika

Adj.

Unnatural.

Ossabhabik

%‘\׾E

aabirbhaava

V.

The act of becoming visible.

abirbhab

%׾\

nirbhara

Adj.

Dependence.

nirbhOr

X\ۻ

bhula

Adj.

Wrong.

bhul

\_

nirbhay'a

N.

Fearless.

nirbhoi

X\^

prabhaava

V.

Influence.

prObhab

Y\

prabhu

N.

Lord.

probhu

Y\

prabhuutba

Adj.

Abundant.

prObhutO

Y\

prabheda

Adj.

Difference.

prObhed

Y\V

bhuumi

N.

The earth.

bhumi

\]

bhaala

Adj.

Good.

bhal

\_

aarambha

Adj.

Begin.

arOmbhO

bhaaSaa

N.

Language.

bhaxa

\b

bhadra

Adj.

Gentle.

bhOdrO

\V

bhagaa

V.(Root Verb)

To distribute.

bhOga

\G

bhagaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgau)

\GCg

bhagUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgUa

\G

bhagaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgaO

\G

bhagaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgai

\G^

bhagaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgalU)

\G_g

bhagaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgala

\G_

bhagaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgali

\G_

bhagaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgalE

\G_

bhagaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgam

\G]

bhagaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgaba

\G[

bhagaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To distribute.

bhOgabi

\G[

bhagaaba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To distribute.

bhOgab

\G[

bhagaaichilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To distribute.

bhOgaisilU)

\G+$K_g

bhagaaichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To distribute.

bhOgaisila

\G+$K_

bhagaaichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To distribute.

bhOgaisili

\G+$K_

bhagaaichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To distribute.

bhOgaisilE

\G+$K_

bhagaalUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To distribute.

bhOgalU)hE)tEn

\G_gcgTX

bhagaalaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To distribute.

bhOgalahE)tEn

\G_cgTX

bhagaaliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To distribute.

bhOgalihE)tEn

\G_cgTX

bhagaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To distribute.

bhOgalEhE)tEn

\G_cgTX

bhaja

V.(Root Verb)

To worship.

bhOz

  \L

bhajUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To worship.

bhOzU)

\L

bhajaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To worship.

bhOza

 \L

bhaja

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To worship.

bhOzO

\L

bhaje

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To worship.

bhOzE

  \L

bhajilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To worship.

bhOzilU)

\L_g

bhajilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To worship.

bhOzila

\L_

bhajili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To worship.

bhOzili

\L_

bhajile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To worship.

bhOzilE

\L_

bhajima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To worship.

bhOzim

\L]

bhajibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To worship.

bhOziba

\L[

bhajibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To worship.

bhOzibi

\L[

bhajiba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To worship.

bhOzib

\L[

bhajichilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To worship.

bhOzisilU)

\L$K_g

bhajichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To worship.

bhOzisila

\L$K_

bhajichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To worship.

bhOzisili

\L$K_

bhajichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To worship.

bhOzisilE

\L$K_

bhajilUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To worship.

bhOzilU)hE)tEn

\L_gcgTX

bhajilaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To worship.

bhOzilahE)tEn

\L_cgTX

bhajiliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To worship.

bhOzilihE)tEn

\L_cgTX

bhajileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To worship.

bhOzilEhE)tEn

\L_cgTX

bhara

V.(Root Verb)

To pay under compulsion or pressure.

bhOr

\

bharUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrU))

\g

bharaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOra

\

bhara

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrO

\

bhare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrE

\

bharilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrilU)

\׻_g

bharilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrila

\׻_

bharili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrili

\׻_

bharile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrilE

\׻_

bharima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrim

\׻]

bharibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOriba

\׻[

bharibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To pay under compulsion or pressure.

bhOribi

\׻[

bhariba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrib

\׻[

bharichilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrisilU)

\׻$K_g

bharichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrisila

\׻$K_

bharichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrisili

\׻$K_

bharichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrisilE

\׻$K_

bharilUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To pay under compulsion or pressure.

bhOrilU)hE)tEn

\׻_gcgTX

bharilaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To pay under compulsion or pressure.

bhOrilahE)tEn

\׻_cgTX

bhariliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To pay under compulsion or pressure.

bhOrilihE)tEn

\׻_cgTX

bharileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To pay under compulsion or pressure.

bhOrilEhE)tEn

\׻_cgTX

bharaa

V.(Root Verb)

To  full.

bhOra

\

bharaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To  full.

bhOrau)

\Cg

bharUM'vaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To  full.

bhOrUa

\

bharaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To  full.

bhOraO

\

bharaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To  full.

bhOrai

\^

bharaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To  full.

bhOralU)

\_g

bharaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To  full.

bhOrala

\_

bharaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To  full.

bhOrali

\_

bharaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To  full.

bhOralE

\_

bharaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To  full.

bhOram

\]

bharaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To  full.

bhOraba

\[

bharaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To  full.

bhOrabi

\[

bharaaba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To  full.

bhOrab

\[

bharaaisilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To  full.

bhOraisilU)

\+$K_g

bharaaichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To  full.

bhOraisila

\+$K_

bhaaraaichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To  full.

bhOraisili

\+$K_

bharaaichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To  full.

bhOraisilE

\+$K_

bharaalUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To  full.

bhOralU)hE)tEn

\_gcgTX

bharaalaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To  full.

bhOralahE)tEn

\_cgTX

bharaaliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To  full.

bhOralihE)tEn

\_cgTX

bharaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To  full.

bhOralEhE)tEn

\_cgTX

bhaagara

V.(Root Verb)

To be exhausted.

bhagOr

\G

bhaagarUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrU)

\Gg

bhaagaraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOra

\G

bhaagara

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrO

\G

bhaagare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrE

\G

bhaagarilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrilU)

\G׻_g

bhaagarilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrila

\G׻_

bhaagarili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrili

\G׻_

bhaagarile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrilE

\G׻_

bhaagarima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOrim

\G׻]

bhaagaribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOriba

\G׻[

bhaagaribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be exhausted.

bhagOribi

\G׻[

bhaagariba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To be exhausted.

bhagOrib

\G׻[

bhaagarichilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be exhausted.

bhagOrisilU)

\G׻$K_g

bhaagarichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be exhausted.

bhagOrisila

\G׻$K_

bhaagarichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To be exhausted.

bhagOrisili

\G׻$K_

bhaagarichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To be exhausted.

bhagOrisilE

\G׻$K_

bhaagarilUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To be exhausted.

bhagOrilU)hE)tEn

\G׻_gcgTX

bhaagarilaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To be exhausted.

bhagOrilahE)tEn

\G׻_cgTX

bhaagariliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To be exhausted.

bhagOrilihE)tEn

\G׻_cgTX

bhaagarileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To be exhausted.

bhagOrilEhE)tEn

\G׻_cgTX

bhaanga

V.(Root Verb)

To break.

bhaN

\I

bhaangUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To break.

bhaNU)

\Ig

bhaangaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To break.

bhaNa

\I

bhaanga

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To break.

bhaNO

\I

bhaange

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To break.

bhaNE

\I

bhaangilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To break.

bhaNilU)

\I_g

bhaangilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To break.

bhaNila

\I_

bhaangili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To break.

bhaNili

\I_

bhaangile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To break.

bhaNilE

\I_

bhaangima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To break.

bhaNim

\I]

bhaangibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To break.

bhaNiba

\I[

bhaangibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To break.

bhaNibi

\I[

bhaangiba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To break.

bhaNib

\I[

bhaangichilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To break.

bhaNisilU)

\I$K_g

bhaangichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To break.

bhaNisila

\I$K_

bhaangichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To break.

bhaNisili

\I$K_

bhaangichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To break.

bhaNisilE

\I$K_

bhaangilUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To break.

bhaNilU)hE)tEn

\I_gcgTX

bhaangilaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To break.

bhaNilahE)tEn

\I_cgTX

bhaangiliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To break.

bhaNilihE)tEn

\I_cgTX

bhaangileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To break.

bhaNilEhE)tEn

\I_cgTX

bhaaja

V.(Root Verb)

To fry.

bhaz

\L

bhaajUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fry.

bhazU)

\L

bhaajaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fry.

bhaza

\L

bhaaja

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fry.

bhazO

\L

bhaaje

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fry.

bhazE

\L

bhaajilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To fry.

bhazilU)

\L_g

bhaajilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To fry.

bhazila

\L_

bhaajili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To fry.

bhazili

\L_

bhaajile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To fry.

bhazilE

\L_

bhaajima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To fry.

bhazim

\L]

bhaajibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To fry.

bhaziba

\L[

bhaajibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To fry.

bhazibi

\L[

bhaajiba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To fry.

bhazib

\L[

bhaajisilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To fry.

bhazisilU)

\L$K_g

bhaajichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To fry.

bhazisila

\L$K_

bhaajichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To fry.

bhazisili

\L$K_

bhaajichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To fry.

bhazisilE

\L$K_

bhaajilUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To fry.

bhazilU)hE)tEn

\L_gcgTX

bhaajilaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To fry.

bhazilahE)tEn

\L_cgTX

bhaajiliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To fry.

bhazilihE)tEn

\L_cgTX

bhaajileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To fry.

bhazilEhE)tEn

\L_cgTX    TCg  TCg_E  a__

bhaaba

V.(Root Verb)

To think.

bhab

\[

bhaabUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To think.

bhabU)

\[g

bhaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To think.

bhaba

\[

bhaaba

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To think.

bhabO

\[

bhaabe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To think.

bhabE

\[

bhaabilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To think.

bhabilU)

\[_g

bhaabilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To think.

bhabila

\[_

bhaabili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To think.

bhabili

\[_

bhaabile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To think.

bhabilE

\[_

baabima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To think.

bhabim

\[]

bhaabibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To think.

bhabiba

\[[

bhaabibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To think.

bhabibi

\[[

bhaabiba

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To think.

bhabib

\[[

bhaabichilUM'

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To think.

bhabisilU)

\[$K_g

bhaabichilaa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To think.

bhabisila

\[$K_

bhaabichili

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To think.

bhabisili

\[$K_

bhaabichile

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To think.

bhabisilE

\[$K_

bhaabilUM'heM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To think.

bhabilU)hE)tEn

\[_gcgTX

bhaabilaaheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To think.

bhabilahE)tEn

\[_cgTX

bhaabiliheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To think.

bhabilihE)tEn

\[_cgTX

 

arrow_left_orange.gif (1367 bytes)