Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

gaaoM'

N.

Village.

gao

GgC

gaamUcaa

N.

A traditional towel.

gamUsa

G]$J

gaali

N.

Abuse.

gali

G_

gacha

N.

Tree.

gOs

G$K

gandha

Adj.

Smell.

gOndhO

G

garu

N.

Cow.

goru

G

garaakii

N.

Owner.

gOraki

GE

gakhiira

N.

Milk.

gakhir

GFݻ

giita

N.

Song.

git

GT

gRha

N.

House.

griho

Gc

grantha

N.

Book.

grOnthO

gRhiNii

N.

The mistress of a house and a family.

grihini

GcS

agni

N.

Fire.

Ogni

%G

gaNanaa

N.

Calculation.

gOnOna

GSX

gati

N.

Motion.

goti

GT

gadya

N.

Prose.

goidO

GV

garaakii

N.

Owner.

gOraki

GE

garimaa

Adj.

Pride.

gOraki

G׻]

gariiy'sii

N.

Excellent.

goriOxi

G^a

gajaanana

N.

A name of Ganesh.

gOzanOn

GLXX

gar'ha

V.

To make.

gOr

G$R

gatike

Adv.

For some reason.

gOtike

GTE

gatihiina

Adj.

Motionless.

gotihin

GTcX

gabhiira

Adj.

Deep.

gobhir

G\ݻ

gambhiira

Adj.

Grave.

gOmbhir

Gݻ

garba

N.

Pride.

gOrbO

G[

gaavaM'liiy'aa

Adj.

Rural.

gaO)lia

Gg_^

gaadha

N.

An ass.

gadhO

GW

guti

N.

Seed.

guti

m$O

guNa

N.

Quality.

gun

mS

gurutba

Adj.

Importance.

gurutbO

gulii

N.

Bullet.

guli

m_

guhaa

N.

Cave.

guha

mc

gUpaniiy'a

Adj.

Private.

gUponiO

GYX^

guur'ha

Adj.

Concealed.

gurhO

G$R

guur'haatha

Adj.

Secret meaning.

guharthO

G$RU

gRhastha

N.

The master of a family.

grihsthO

Gcš

gRihiita

N.

Accepted.

grihitO

GcT

gUTaa

Adj.V.

Solid.To collect.

gUta

G$O

gUpaNa

N.

Secret.

gUpOn

GYS

gauNa

N.

Secondary.

gounO

GS

gaurava

Adj.

Respectability.

gourOb

G컾

graama

N.

Village.

gram

G]

graamya

Adj.

Rustic.

gramO

G]

griiSma

N.

Summer.

grismO

Gݹ‚

gaja

V.(Root Verb)

To grow.

gOj

GL

gajaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To grow.

gOzau)

GLCg

gajuvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To grow.

gOzua

GL

gajaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To grow.

gOzaO

GL

gajaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To grow.

gOzai

GL^

gajaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To grow.

gOzalU)

GL_g

gajaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To grow.

gOzala

GL_

gajaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To grow.

gOzali

GL_

gajaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To grow.

gOzalE

GL_

gajaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To grow.

gOzam

GL]

gajaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To grow.

gOzaba

GL[

gajaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To grow.

gOzabi

GL[

gajaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To grow.

gOzabO

GL[

gajaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To grow.

gOzaisilU)

GL+$K_g

gajaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To grow.

gOzaiasila

GL+$K_

gajaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To grow.

gOzaisili

GL+$K_

gajaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To grow.

gOzaisilE

GL+$K_

gajaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To grow.

gOzalU)hE)tEn

GL_gcgTX

gajaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To grow.

gOzalahE)tEn

GL_cgTX

gajaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional)

To grow.

gOzalihE)tEn

GL_cgTX

gajaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To grow.

gOzalEhE)tEn

GL_cgTX

gar'ha

V.(Root Verb)

To make.

gOrh

G$R

gar'hUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make.

gOrhU)

G$Rg

gar'haa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make.

gOrha

G$Rg

gar'ha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make.

gOrhO

G$R

gar'he

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make.

gOrhE

G$R

gar'hilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To make.

gOrhilU)

G$R_g

gar'hilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To make.

gOrhila

G$R_

gar'hili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To make.

gOrhili

G$R_

gar'hile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To make.

gOrhilE

G$R_

gar'hima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To make.

gOrhim

G$R]

gar'hibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To make.

gOrhiba

G$R[

gar'hibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To make.

gOrhibi

G$R[

gar'hiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To make.

gOrhibO

G$R[

gar'hichilUM' 

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To make.

gOrhisilU)

G$R$K_g

gar'hichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To make.

gOrhisila

G$R$K_

gar'hichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To make.

gOrhisili

G$R$K_

gar'hichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To make.

gOrhisilE

G$R$K_

gar'hilUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To make.

gOrhilU)hEtEn

G$R_gcgTX

gar'hilaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To make.

gOrhilahEtEn

G$R_cgTX

gar'hilihetena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past(Conditional)

To make.

gOrhilihEtEn

G$R_cgTX

gar'hilehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To make.

gOrhilEhEtEn

G$R_cgTX

gala

V.(Root Verb)

To melt.

gOl

G_

galUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To melt.

gOlU)

G_g

galaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To melt.

gOla

G_

gala

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To melt.

gOlO

G_

gale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To melt.

gOlE

G_

galaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To melt.

gOlalU)

G__g

galaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To melt.

gOlala

G__

galaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To melt.

gOlali

G__

galaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To melt.

gOlalE

G__

galaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To melt.

gOlam

G_]

galaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To melt.

gOlaba

G_[

galaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To melt.

gOlabi

G_[

galaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To melt.

gOlabO

G_[

galaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To melt.

gOlaisilU)

G_+$K_g

galaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To melt.

gOlaisila

G_+$K_

galaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To melt.

gOlaisili

G_+$K_

galaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To melt.

gOlaisilE

G_+$K_

galaalUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To melt.

gOlalU)hEtEn

G__gcgTX

galaalaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To melt.

gOlalahEtEn

G__cgTX

galaalihetena

V.(2 Person Least Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Past(Conditional)

To melt.

gOlalihEtEn

G__cgTX

galaalehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To melt.

gOlalEhEtEnn

G__cgTX

guca

V.(Root Verb)

The act of move off.

gus

m$J

gucUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

The act of move off.

gusU)

m$Jg

gucaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

The act of move off.

gusa

m$J

guca

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

The act of move off.

gusO

m$J

guse

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

The act of move off.

gusE

m$J

gucilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

The act of move off.

gusilU)

m$J_g

gucilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

The act of move off.

gusila

m$J_

gucili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

The act of move off.

gusili

m$J_

gucile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

The act of move off.

gusilE

m$J_

gucima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

The act of move off.

gusim

m$J]

gucibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

The act of move off.

gusiba

m$J[

gucibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

The act of move off.

gusibi

m$J[

guciba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

The act of move off.

gusibO

m$J[

gucichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

The act of move off.

gusisilU)

m$J$K_g

gucichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

The act of move off.

gusisila

m$J$K_

gucichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

The act of move off.

gusisili

m$J$K_

gucichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

The act of move off.

gusisilE

m$J$K_

gucilUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

The act of move off.

gusilU)hEtEn

m$J_gcgTX

gucilaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

The act of move off.

gusilahEtEn

m$J_cgTX

gucilihetena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional)

The act of move off.

gusilihEtEn

m$J_cgTX

gucilehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

The act of move off.

gusilEhEtEn

m$J_cgTX

gaaM'tha

V.(Root Verb)

To string.

ga)th

GgU

gaathUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To string.

gathU)

GgUg

gaaM'thaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To string.

ga)tha

GgU

gaaM'tha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To string.

ga)thO

GgU

gaaM'the

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To string.

ga)thE

GgU

gaaM'thilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To string.

gathilU)

GgU_g

gaaM'thilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To string.

ga)thila

GgU_

gaaM'thili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To string.

ga)thili

GgU_

gaaM'thile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To string.

ga)thilE

GgU_

gaaM'thima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To string.

ga)thim

GgU]

gaaM'thibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To string.

ga)thiba

GgU[

gaaM'thibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To string.

ga)thibi

GU[

gaaM'thiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To string.

ga)thibO

GgU[

gaaM'thi aachuM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Present Continious Tense)

To string.

ga)thi asU)

GgU %$Kg

gaaM'thi aachaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Continious Tense)

To string.

ga)thi asa

GgU %$K

gaaM'thi aacha

V.(2 Person Least Honorific,Singualr and Plural, Present Continious Tense)

To string.

ga)thi asO

GgU %$K

gaaM'thi aache

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Sinfular and Plural, Present Continious Tense)

To string.

ga)thi asE

GgU %$K

gaaM'thi aasilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Continious Tense)

To string.

ga)thi asilU)

GgU %$K_g

gaaM'thi aachilaa 

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Continious Tense)

To string.

ga)thi asila

GgU %$K_

gaaM'thi aachili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Continious Tense)

To string.

ga)thi asili

GgU %$K_

gaaM'thi aachile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Continious Tense)

To string.

ga)thi asilE

GgU %$K_

gaaM'thi thaakima

V.(1 Person, Singular and Plural,Future Continious Tense)

To string.

ga)thi thakim

GgU UE]

gaaM'thi thaakibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Continious Tense)

To string.

ga)thi thakiba

GgU UE[

gaaM'thi thaakibi

V.(2 Person Least  Honorific, Singular and Plural, Future Continious Tense)

To string.

ga)thi thakibi

GgU UE[

gaaM'thi thaakiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural,Future Continious Tense)

To string.

ga)thi thakibO

GgU UE[

gaathichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To string.

gathisilU)

GgU$K_g

gaaM'thichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To string.

ga)thisila

GgU$K_

gaaM'thichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To string.

ga)thisili

GgU$K_

gaaM'thichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To string.

ga)thisilE

GgU$K_

gaaM'thilUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To string.

gathilU)hEtEn

GgU_gcgTX

gaaM'thilaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To string.

ga)thilahEtEn

GgU_cgTX

gaaM'thilihetena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural , Past(Conditional)

To string.

ga)thilihEtEn

GgU_cgTX

gaaM'thilehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To string.

ga)thilEhEtEn

GgU_cgTX

gaa

V.(Root Verb)

To sing.

ga

G

gaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sing.

gau)

GCg

gUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sing.

gUa

Gg

gaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sing.

gaO

G

gaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sing.

gai

G^

gaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To sing.

galU)

G_g

gaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To sing.

gala

G_

gaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To sing.

gali

G_

gaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To sing.

galE

G_

gaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To sing.

gam

G]

gaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To sing.

gaba

G[

gaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To sing.

gabi

G[

gaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To sing.

gabO

G[

gaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To sing.

gaisilU)

G+$K_g

gaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To sing.

gaisila

G+$K_

gaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To sing.

gaisili

G+$K_

gaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To sing.

gaisilE

G+$K_

gaalUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To sing.

galU)hEtEn

G_gcgTX

gaalaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To sing.

galahEtEn

G_cgTX

gaalihetena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional)

To sing.

galihEtEn

G_cgTX

gaalehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To sing.

galEhEtEn

G_cgTX

gila

V.(Root Verb)

To swallow.

gil

G_

gilUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To swallow.

gilU)

 G_g

gilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To swallow.

gila

G_

gila

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To swallow.

gilO

G_

gile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To swallow.

gilE

G_

gililUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To swallow.

gililU)

G__g

gililaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To swallow.

gilila

G__

gilili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To swallow.

gilili

G__

gilile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To swallow.

gililE

G__

gilima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To swallow.

gilim

G_]

gilibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To swallow.

giliba

G_[

gilibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To swallow.

gilibi

G_[

giliba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To swallow.

gilibO

G_[

gilichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To swallow.

gilisilU)

G_$K_g

gilichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To swallow.

gilisila

G_$K_

gilichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To swallow.

gilisili

G_$K_

gilichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To swallow.

gilisilE

G_$K_

gililUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To swallow.

gililU)hEtEn

G__gcgTX

gililaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To swallow.

gililahEtEn

G__cgTX

gililihetena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional)

To swallow.

gililihEtEn

G__cgTX

gilililehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To swallow.

gililEhEtEn

G__cgTX

gUM'ja

V.(Root Verb)

To peg.

gU)z

GgL

gUM'jUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peg.

gU)zU)

GgL

gUM'jaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peg.

gU)za

GgL

gUM'a

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peg.

gU)zO

GgL

gUM'je

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peg.

gU)zE

GgL

gUM'jilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To peg.

gU)zilU)

GgL_g

gUM'jilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To peg.

gU)zila

GgL_

gUM'jili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To peg.

gU)zili

GgL_

gUM'jile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To peg.

gU)zilE

GgL_

gUM'jima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To peg.

gU)zim

GgL]

gUM'jibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To peg.

gU)ziba

GgL[

gUM'jibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To peg.

gU)zibi

GgL[

gUM'jiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To peg.

gU)zibO

GgL[

gUM'jichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To peg.

gU)zisilU)

GgL$K_g

gUM'jichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To peg.

gU)zisila

GgL$K_

gUM'jichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To peg.

gU)zisili

GgL$K_

gUM'jichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To peg.

gU)zisilE

GgL$K_

gUM'jilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To peg.

gU)zilU)hE)tEn

GgL_gcgTX

gUM'jilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To peg.

gU)zilahE)tEn

GgL_cgTX

gUM'jiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional)

To peg.

gU)zilihE)tEn

GgL_cgTX

gUM'jileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To peg.

gU)zilEhE)tEn

GgL_cgTX

guNguNaa

V.(Root Verb)

To hum.

gunguna

mSmS

guNguNaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hum.

gungunau)

mSmSCg

guNguNUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hum.

gungunUa

mSmS

guNguNaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hum.

gungunaO

mSmS

guNguNaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hum.

gungunai

mSmS^

guNguNaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To hum.

gungunalU)

mSmS_g

guNguNaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hum.

gungunala

mSmS_

guNguNaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hum.

gungunali

mSmS_

guNguNaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hum.

gungunalE

mSmS_

guNguNaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hum.

gungunam

mSmS]

guNguNaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hum.

gungunaba

mSmS[

guNguNaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hum.

gungunabi

mSmS[

guNguNaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To hum.

gungunaO

mSmS[

guNguNaai aachUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Present Continious Tense)

To hum.

gungunai asU)

mSmS+ %$Kg

guNguNaai aachaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Continious Tense)

To hum.

gungunai asa

mSmS+ %$K

guNguNaai aacha

V.(2 Person Least Honorific,Singualr and Plural, Present Continious Tense)

To hum.

gungunai asO

mSmS+ %$K

guNguNaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To hum.

gungunaisilU)

mSmS+$K_g

guNguNaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hum.

gungunaisila

mSmS+$K_

guNguNaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hum.

gungunaisili

mSmS+$K_

guNguNaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To hum.

gungunaisilE

mSmS+$K_

guNguNaalUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To hum.

gungunalU)hEtEn

mSmS_gcgTX

guNguNaalaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To hum.

gungunalahEtEn

mSmS_cgTX

guNguNaalihetena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional)

To hum.

gungunallihEtEn

mSmS_cgTX

guNguNaalehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

Smell.

gungunalEhEtEn

mSmS_cgTX