Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

ghanTaa

N.

A bell,An Hour.

ghOnta

HO

ghane-ghane

Adj.

Repeatedly.

ghOnE ghOnE

HX-HX

ghuuraNiiy'aa

Adj.

Round.

ghuronia

HɻS^

ghuuNiiy'aa

Adj.

Injury.

ghunia

HS^

ghuraa

V.

To turn round.

ghura

ghRNaa

Adj.

Hate.

ghrina

HS

ghraaNa

N.

Smell.

ghran

HS

gheM'hu

N.

Wheat.

ghehu

Hg

ghUM'raa

N.

Horse.

ghu(ra

Hg

baagha

N.

Tiger.

bagh

[H

maagha

N.

A name of an Assamese month.

magh

]H

diigha

Adj.

Length.

digh

VH

ghatanaa

N.

Accident.

ghOtOna

H$OX

ghana

N.

Thick.

ghOn

HX

ghaai

Adj.

Primary.

ghai

H+  

aghaaita

Adj.

Violent.

Oghait

%H+T

jaghanaya

Adj.

Low, Vile.

zOghOinnO

LHX

megha

N.

Cloud.

mEgh

]H

ghi

N.

Ghee.(milk product)

ghi

H

ghiNa

Adj.

Hate.

ghin

HS

ghaaM'ha

N.

Grass.

gha(h

Hgc

ghaM'hani

N.

Friction.

ghO(honi

HgcX

ghaniSTha

Adj.

Closely associated.

ghonisth

HXb$O

ghaM'ha

V.(Root Verb)

To rub.

ghO)h

Hgc

ghahUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

ghOhU)

Hgcg

ghaM'haa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

ghO)ha

Hgc

ghaha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hO

Hgc

ghahe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hE

Hgc

ghahilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To rub.

ghO))hilU)

Hgc_g

ghahilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hila

Hgc_

ghahili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hili

Hgc_

ghahile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hilE

Hgc_

ghahima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rub.

ghO)him

Hgc]

ghhibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hiba

Hgc[

ghahibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hibi

Hgc[

ghahiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To rub.

ghO)hibO

Hgc[

ghahichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

ghohisilU)

Hgc$K_g

ghahichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

ghohisila

Hgc$K_

ghahichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

ghohisili

Hgc$K_

ghahichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

ghohisilE

Hgc$K_

ghahilUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To rub.

ghohilU)hEtEn

Hgc_gcgTX

ghahilaahetena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To rub.

ghohilahEtEn

Hgc_cgTX

ghahilihetena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To rub.

ghohilihEtEn

Hgc_cgTX

ghahilehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To rub.

ghohilEhEtEn

Hgc_cgTX

ghaTa

V.(Root Verb)

To happen.

ghOt

H$O

ghaTaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To happen.

ghOtau)

H$OCg

ghaTUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To happen.

ghOtUa

H$O

ghaTaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To happen.

ghOtali

H$O

ghaTaava

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To happen.

ghOtaO

H$O

ghaTaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To happen.

ghOtalU)

H$O_g

ghaTaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To happen.

ghOtala

H$O_

ghaTaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To happen.

ghOtali

H$O_

ghaTaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To happen.

ghOtalE

H$O_

ghaTaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To happen.

ghOtam

H$O]

ghaTaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To happen.

ghOtaba

H$O[

ghaTaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To happen.

ghOtabi

H$O[

ghaTaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To happen.

ghOtabO

H$O[

ghaTaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To happen.

ghOtaisilU)

H$O+$K_g 

ghaTaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To happen.

ghOtaisila

H$O+$K_

ghaTaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To happen.

ghOtaisili

H$O+$K_

ghaTaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To happen.

ghOtaisilE

H$O+$K_

ghaTalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To happen.

ghOtalU)hE)tEn

H$O_gcgTX

ghaTalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To happen.

ghOtalahE)tEn

H$O_cgTX

ghaTaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To happen.

ghOtalihE)tEn

H$O_cgTX

ghaTaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To happen.

ghOtalEhE)tEn

H$O_cgTX

ghaTa

V.(Root Verb)

To earn.

ghot

H$O

ghaTUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To earn.

ghotU)

H$O

ghaTaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To earn.

ghota

H$O

ghaTa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To earn.

ghotO

H$O

ghaTe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To earn.

ghotE

H$O

ghaTilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To earn.

ghotilU)

H$O_g

ghaTilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To earn.

ghotila

H$O_

ghaTili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To earn.

ghotili

H$O_

ghaTile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To earn.

ghotilE

H$O_

ghaTima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To earn.

ghotim

H$O]

ghaTibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To earn.

ghotiba

H$O[

ghaTibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To earn.

ghotibi

H$O[

ghaTiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To earn.

ghotibO

H$O[

ghaTisilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To earn.

ghotisilU)

H$O$K_g

ghaTichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To earn.

ghotisila

H$O$K_

ghaTichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To earn.

ghotisili

H$O$K_

ghaTichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To earn.

ghotisilE

H$O$K_

ghaTilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To earn.

ghotilU)hE)tEn

H$O_gcgTX

ghaTilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To earn.

ghotilahE)tEn

H$O_cgTX

ghaTiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To earn.

ghotilihE)tEn

H$O_cgTX

ghaTileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To earn.

ghotilhE)tEn

H$O_cgTX

ghuura

V.(Root Verb)

To turn round.

ghur

ghuurUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To turn round.

ghrU)

Hg

ghuuraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To turn round.

ghura

ghuura

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To turn round.

ghurO

ghuure

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To turn round.

ghurE

H

ghuurilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To turn round.

ghurilU)

H׻_g

ghuurilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To turn round.

ghurila

H׻_

ghuurili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To turn round.

ghurili

H׻_

ghurile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To turn round.

ghurilE

H׻_

ghurima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To turn round.

ghurim

H׻]

ghuribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To turn round.

ghuriba

H׻[

ghuribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To turn round.

ghuribi

H׻[

ghuriba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To turn round.

ghuribO

H׻[

ghurichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To turn round.

ghurisilU)

H׻$K_g

ghurichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To turn round.

ghurisila

H׻$K_

ghurichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To turn round.

ghurisili

H׻$K_

ghurichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To turn round.

ghurisilE

H׻$K_

ghurilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To turn round.

ghurilU)hE)tEn

H׻_gcgTX

ghurilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To turn round.

ghurilahE)tEn

H׻_cgTX

ghuriliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To turn round.

ghurilihE)tEn

H׻_cgTX

ghurileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To turn round.

ghurilEhE)tEn

H׻_cgTX