Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

haM'hi

N.

Laugh.

ha(hi

cgc

hatyaa

Adj.

Murder.

hOita

cT

bibaaha

N.

Marriage.

bibah

[[c

sahaaya

N.

Help.

hOhai

ac^

grahaNa

N.

Accept.

grOhOn

GcS

cahara

N.

Town.

sOhOr

$Jc

jaahaaja

N.

Ship.

zahaz

LcL

galagraha

Adj.

Nuisance.

gOlOgrOhO

G_Gc

ghaM'hani

Adj.

Friction.

ghO(hOni

HgcX

KuM'hiy'aara

N.

Sugarcane.

kuhiar

Egc^

maaha

N.

Month.

mah

]c

bataaha

N.

Wind.

bOtah

[Tc

upahaara

N.

Present.

upOhar

=Yc

daramahaa

N.

Salary.

dOrmOha

V]c

saMgraha

N.

 Collection.

Itihax

aeGc

har

V.(Root Verb)

To steal.

hOr

c

harUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To steal.

horU)

cg

haraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To steal.

hOra

c

hara

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To steal.

hOrO

c

hare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To steal.

hOrE

c

harilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To steal.

horilU)

c׻_g

harilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To steal.

horila

c׻_

harili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To steal.

horili

c׻_

harile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To steal.

horilE

c׻_

harima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To steal.

horim

c׻]

haribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To steal.

horiba

c׻[

haribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To steal.

horibi

c׻[

hariba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To steal.

horib

c׻[

harichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To steal.

horisilU)

c׻$K_g

harichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To steal.

horisila

c׻$K_

harichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To steal.

horisili

c׻$K_

harichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To steal.

horisilE

c׻$K_

harilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To steal.

horilU)hE)))tEn

c׻_gcgTX

harilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To steal.

horilahE))tEn

c׻_cgTX

hariliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To steal.

horilihE)tEn

c׻_cgTX

harrileheM'ten

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To steal.

horilEhE)tEn

c׻_cgTX

haana

V.(Root Verb)

To spear, To pierce.

han

cX

haanUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanU)

cXg

haanaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hana

cX

haana

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanO

cX

haane

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanE

cX

haanilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanilU)

cX_g

haanilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanila

cX_

haanili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanili

cX_

haanile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanilE

cX_

haanima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanim

cX]

haanibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

haniba

cX[

haanibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanibi

cX[

haaniba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To spear, To pierce.

hanib

cX[

haanichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To spear, To pierce.

hanisilU)

cX$K_g

haanichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To spear, To pierce.

hanisila

cX$K_

haanichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To spear, To pierce.

hanisili

cX$K_

haanichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To spear, To pierce.

hanisilE

cX$K_

haanilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To spear, To pierce.

hanilU)hE)tEn

cX_gcgTX

haanilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To spear, To pierce.

hanilahE))tEn

cX_cgTX

haaniliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To spear, To pierce.

hanilihE)tEn

cX_cgTX

haanileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To spear, To pierce.

hanilEhE)tEn

cX_cgTX

haaM'ciy'aa

V.(Root Verb)

To sneeze.

ha)sia

cg$J^

haaM'ciy'aaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siau)

cg$J^Cg

haaM'ciovaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siua

cg$JC

haaM'ciy'aava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siaO

cg$J^

haaM'ciy'aay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siai

cg$J^^

haaM'ciy'aalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)sialU)

cg$J^_g

haaM'ciy'aalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siala

cg$J^_

haaM'ciy'aali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siali

cg$J^_

haaM'ciy'aale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)sialE

cg$J^_

haaM'ciy'aama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siam

cg$J^]

haaM'ciy'aabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siaba

cg$J^[

haaM'ciy'aabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siabi

cg$J^[

haaM'ciy'aaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To sneeze.

ha)siab

cg$J^[

haaM'ciy'aaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To sneeze.

ha)siaisilE

cg$J^+$K_g

haaM'ciy'aaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To sneeze.

ha)siaisila

cg$J^+$K_

haaM'ciy'aaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To sneeze.

ha)siaisili

cg$J^+$K_

haaM'ciy'aaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To sneeze.

ha)siaisilE

cg$J^+$K_

haaM'ciy'aalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To sneeze.

ha)sialU)hE)tEn

cg$J^_gcgTX

haaM'ciy'aalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To sneeze.

ha)sialahE))tEn

cg$J^_cgTX

haaM'ciy'aaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To sneeze.

ha)sialihE)tEn

cg$J^_cgTX

haaM'ciy'aaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To sneeze.

ha)sialEhE)tEn

cg$J^_cgTX

heM'ca

V.(Root Verb)

To push,To press.

hE))s

cg$J

heM'cUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sU)

cg$Jg

heM'caa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sa

cg$J

heM'ca

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sO

cg$J

heM'ce

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sE

cg$J

heM'cilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)silU)

cg$J_g

heM'cilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sila

cg$J_

heM'cili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sili

cg$J_

heM'cile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)silE

cg$J_

heM'cima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sim

cg$J]

heM'cibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)siba

cg$J[

heM'cibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sibi

cg$J[

heM'ciba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To push,To press.

hE)sib

cg$J[

heM'cichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To push,To press.

hE)sisilU)

cg$J$K_g

heM'cichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To push,To press.

hE)sisila

cg$J$K_

heM'cichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To push,To press.

hE))sili

cg$J$K_

heM'cichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To push,To press.

hE)silE

cg$J$K_

heM'cilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To push,To press.

hE)silU)hE)tEn

cg$J_gcgTX

heM'cilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To push,To press.

hE)silahE)tEn

cg$J_cgTX

heM'ciliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To push,To press.

hE_)ilihE)tEn

cg$J_cgTX

heM'cileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To push,To press.

hE)silEhE)tEn

cg$J_cgTX

haaM'ha

V.(Root Verb)

To laugh.

ha)h

cgc

haahUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To laugh.

hahU)

cgc

haaM'haa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To laugh.

ha)ha

cgc

haaM'ha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hO

cgc

haaM'he

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hE

cgc

haaM'hilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hilU)

cgc_g

haaM'hilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hila

cgc_

haaM'hili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hili

cgc_

haaM'hile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hilE

cgc_

haaM'hima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To laugh.

ha)him

cgc]

haaM'hibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hiba

cgc[

haaM'hibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hibi

cgc[

haaM'hiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To laugh.

ha)hib

cgc[

haaM'hichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To laugh.

ha)hisilU)

cgc$K_g

haaM'hichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To laugh.

ha)hisila

cgc$K_

haaM'hichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To laugh.

ha)hisili

cgc$K_

haaM'hichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To laugh.

ha)hisilE

cgc$K_

haaM'hilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To laugh.

ha)hilU)hE)tEn

cgc_gcgTX

haaM'hilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To laugh.

ha)hilahE)tEn

cgc_cgTX

haaM'hiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To laugh.

hahilihE)tEn

cgc_cgTX

haaM'hileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To laugh.

hahilEhE)tEn

cgc_cgTX

heraa

V.(Root Verb)

To be lost.

hEra

c

heraaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be lost.

hErau)

cCg

herUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be lost.

hErUa

c

heraava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be lost.

hEraO

c

heraay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be lost.

hErai

c^

heraalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To be lost.

hEralU)

c_g

heraalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be lost.

hErala

c_

heraali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be lost.

hErali

c_

heraale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be lost.

hEralE

c_

heruvaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be lost.

hEruam

cӾ]

heruvaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be lost.

hEruaba

cӾ[

heruvaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be lost.

hEruabi   

cӾ[

heruvaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To be lost.

hEruab

cӾ[

heruvaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To be lost.

hEruaisilU)

cӾ+$K_g

heruvaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be lost.

hEruaisila

cӾ+$K_

heruvaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be lost.

hEruaisili

cӾ+$K_

heruvaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To be lost.

hEruaisilE

cӾ+$K_

heruvaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To be lost.

hErualU)hEtEn

cӾ_gcgTX

heraalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To be lost.

hEralahEtEn

cӾ_cgTX

heraaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To be lost.

hEralihEtEn

cӾ_cgTX

heraaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To be lost.

hEralEhEtEn

cӾ_cgTX

hUpa

V.(Root Verb)

To suck.

hUp

cY

hUpUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To suck.

hUpU)

cYg

hUpaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To suck.

hUpa

cY

hUpa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To suck.

hUpO

cY

hUpe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To suck.

hUpE

cY

hUpilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To suck.

hUpila

cY_g

hUpilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To suck.

hUpila

cY_

hUpili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To suck.

hUpili

cY_

hUpile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To suck.

hUpilE

cY_

hUpima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To suck.

hUpim

cY]

hUpibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To suck.

hUpiba

cY[

hUpibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To suck.

hUpibi

cY[

hUpiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To suck.

hUpib

cY[

hUpichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To suck.

hUpisilU)

cY$K_g

hUpichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To suck.

hUpisila

cY$K_

hUpichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To suck.

hUpisili

cY$K_

hUpichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To suck.

hUpisilE

cY$K_

hUpilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To suck.

hUpilU)hE)tEn

cY_gcgTX

hUpilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To suck.

hUpilahE)tEn

cY_cgTX

hUpiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To suck.

hUpilahE)tEn

cY_cgTX