Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

kaama

N.

Work.

kam

E]

kalama

N.

Pen.

kOlOm

E_]

karma

V.

Duty.

kOrmO

E]

akapaTa

Adj.

Honest,Sincere.

OkOpOt

%EY$O   

klaanta

Adj.

Tired.

klantO

z™

kakaa

N.

Grandfather.

kOka

EE

kimaan

Adv.

How many.

kiman

E]X

aM'kaa

V.

To draw.

O(ka

%gE

sekaa

Adj.

Stain

sEka

$JE

cUka

N.

Corner.

sUk

$JE

TUkaa

V.

A note.

tOka

$OE

kaM'kaal

N.

Waist.

kOka(l

EgE_

aakula

Adj.

Eager.

akul

%E_

aakau

Adj.

Once again.

akau

%E

ukiila

N.

A lawyer.

ukil

=E_

eka

N.

One.(numeral)

Ek

AE

kRy'aa

V. N.

An act, A verb.

kria

y^

cakari

N.

Wheel.

sokori

JE׻

cakii

N.

Chair.

soki

$JE

jaaka

N.

A flock.

zak

LE

kathaachabi

N.

Cinema.

kOthasobi

EU$K[

kabitaa

N.

Poem.

kobita

E[T

kabi

N.

Poet.

kobi

E[

kaacha

N.

Tortoise.

kasO

E$K

kaahinii

N.

Story.

kahini

EcX

kiraNa

N.

Ray of light.

kirOn

ES

kUTi

N.

Ten millions.

kUti

E$O

kUSaadhyakSa

N.

Treasurer.

kUxadhOikhO

EbWl

kramabikaas'a

N.

Evolution.

krOmObikax

E][E`

krUdha

Adj.

Anger.

krUdha

yW

kaM'pani

Adj.

Trembling.

kOpOni

EgYX

kajalaa

N.

Purple.

kOzOla

EL_

kaanda

V.

To cry or weep.

kand

EV

kaandha

N.

Shoulder.

kandh

E

kanyaa

N.

Girl.

kOina

EX

kapaTa

N.

Hypocrisy.

kOpOt

EY$O

kapaliiy'aa

Adj.

Fortunate.

kOpOlia

EY_^

kapaala

N.

Forehead.

kOpal

EY_

kapaala phuTaa

Adj.

Unfortunate.

kOpal phuta

EY_ Z$O

kapaaha

N.

Cotton.

kOpah

EYc

kapau

N.

Dove.

kOpau

EY

kama

Adj.

Less.

kOm

E]

kamaniiy'a

N.

Desirable.

kOmOniO

E]X^

kamala

N.

Lotus.

kOmOl

E]_

kamalaa

N.

Orange.

kOmOla

E]_

kamaara

N.

Blacksmith.

kOmar

E]

kambala

N.

Blanket.

kOmbOl

E‘_     

kara

N.

Tax.

kOr

E

karNa

N.

Ear.

kOrnO

ES

karmakSama

Adj.

Skillful.

kOrmkhOm

E]l]

kRSaka

N.

Cultivator.

krixOk

EbE

kalaa

N.

Black.

kola

E'_

kalaa

Adj.

Deaf.

kOla

E_

kaachaarii

N.

Court.

kasari

E$K

kaaThani

N.

Forest.

kathoni

EPX

kaaThaphulaa

N.

Mushrom.

kathphula

EPZ_

kaaraagaara

N.

Jail.

karagar

EG

kaalakrame

Adv.

In course of time.

kalOkrOme

E_y]

kaali

N.

Yesterday.

kali

E_

kiy'a

N.

Why.

kiO

E^

kiiTa

N.

Insect.

kit

E$O

kukura

N.

Dog.

kukur

EE

kutila

Adj.

Crooked.

kutil

E$O_

kumaliiy'aa

Adj.

Tender.

kumOlia

E]_^

kRtajn'a

N.

Grateful.

kritOigO

ETp

kRtrima

Adj.

Artificial.

kritim

Ey]

kRpaNa

N.

Miserly.

kripOn

EYS

keiTaa

Adv.

Howmany.

keita

E+$O

kecaa

Adj.

Unripe.

kesa

E$J

ketiy'aa

Adv.

When.

ketia

ET^

ketiy'aao

Adv.

Never.

ketiao

ET^C

ketiy'aabaa

Adv.

A certain time.

ketiaba

ET^[

kenekai

Adv.

How.

kenekoi

EXE

kenebaakai

Adv.

Somehow.

kenebakoi

EX[E

keraaNii

N.

Clerk.

kErani

ES

kUThaa

N.

Room.

kUtha

EP

kUNa

N.

Corner.

kUn

ES

kUnUbaa

Adv.

Someone.

kUnUba

EX[

kaus'ala

Adj.

Skillful.

kouxOlO

E`_

krandana

V.

Crying.

crOndOn

yԳVX

krama

Adv.

Order.

krOm

y]

kramas'a

Adj.

Gradually.

krOmOxO

y]`

kray'a

Adv.

Purchase.

krOi

y^

kriir'aa

N.

Sport.

krira

yQ

kaaM'iTa

N.

Thorn.

kait

Eg+$O

kaTakaTiiy'aa

Adj.

Tight.

kOtkotia

E$OE$O^

kaTakii

N.

An ambassador.

kotoki

E$OE

krUdha

V.

To be angry.

krUdh

yW

kruura

Adj.

Cruel.

krur

   

kar

V.(Root Verb)

To do.

kOr

E

karUM'

V.(1Person,Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To do.

korU(

Eg

karaa

V.(2 Person, Honorific,Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To do.

kOra

E

kara

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To do.

kOr

E

kare

V.(2 Person Most Honorific and 3Person (Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To do.

kOrE

E

karilUM'

V.(1Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense.)

To do.

krilU)

E׻_g

karilaa

V.(2Person Honorific,Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To do.

korila

E׻_

karile

V.(2 Person Most Honorific and 3Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To do.

korilE

E׻_

karichili

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural,Remote Past Tense)

To do.

korisili

E׻$K_

karichilU

V.(1 Person,Singular and Plural, Remote Past)

To do.

korisilU)

E׻$K_g

karichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To do.

korisila

E׻$K_

karichile

V.(2 Person Most Honorificand 3 Person (Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Remote Past )

To do.

korisilE

E׻$K_

karima

V.(1 Person, Singular and Plural,Future Indefinite Tense.)

To do.

korim

E׻]

karibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Future Indefinite Tense.)

To do.

koriba

E׻[

karibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To do.

koribi

E׻[

kariba

V.(2 Person Most Honorific and 3 person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural, Future Tense)

To do.

koribO

E׻[

karilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past (Conditional))

To do.

korilU)hE)tEn

E׻_gcgTX

karilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Past(Conditional))

To do.

korilahE)tEn

E׻_cgTX

karileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Past (Conditional))   

To do.

korilEhE)tEn

E׻_cgTX

kariliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past(Conditional))

To do.

korilihE)tEn

E׻_cgTX

kaaTa

V.(Root Verb)

To cut.

kat

E$O

kaaTuM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cut.

katU)

E$O

kaaTa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cut.

kat

E$O

kaaTa

V,(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cut.

katO

E$O

kaaTe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person( Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cut.

kate

E$O

kaaTilUM'

V.(1Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cut.

katilU)

E$O_g

kaaTilaa

V.(2 Person Honorific,Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cut.

katila

E$O_

kaaTili

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cut.

katili

E$O_

kaaTile

V.(2 Person  Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To cut.

katilE

E$O_

kaaTima

V.(1Person, Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To cut.

katim

E$O]

kaaTibaa

V.(2 Person, Singular and Plural, Future Indefinte Tense)

To cut.

katiba

E$O[

kaaTibi

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To cut.

katibi

E$O[

kaaTiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person( Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To cut.

katibO

E$O[

kaaTisilU

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote past)

To cut.

kaatidsilU)

E$O$K_g

kaaTichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote past)

To cut.

katisila

E$O$K_

kaaTichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To cut.

katisili

E$O$K_

kaaTichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Remote past )

To cut.

katisilE

E$O$K_

kaaTilUM'heM'tena

V.(1 Person , Singular and Plural, Past(Conditional))

To cut.

katilU)hE)tEn

E$O_gcgTX

kaaTilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific,Singular and Plural,Past (Conditional)

To cut.

katilahE)tEn

E$O_cgTX

kaaTiliheM'tena

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To cut.

katilihE)tEn

E$O_cgTX

kaaTileheM'tena

V.(2Person  Most Honorific and 3Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To cut.

katilEhE)tEn

E$O_cgTX

kaanda

V.(Root Verb)

To cry.

kand

EV

kaandUM'

V.(1 Person,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cry.

kandU)

EV

kaandaa

V.(2 Person Honorific,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cry.

kanda

EV

kaanda

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cry.

kandO

EV

kaande

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cry.

kandE

EV

kaandilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cry.

kandilU)

E׳V_g 

kaandilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cry.

kandila

E׳V_

kaandili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cry.

kandili

E׳V_

kaandile

V.(2 Person  Most Honorific and 3 person( Honorific and Most Honorific),Singular and Plural, past Indefinite Tense)

To cry.

kandilE

E׳V_

kaandima

V.(1Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To cry.

kandim

E׳V]

kaandibaa

V.(2 Person Honorific , Singular and Plural, Future Indefinte Tense)

To cry.

kandiba

E׳V[

kaandibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite tense)

To cry.

kandibi

E׳V[

kaandiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To cry.

kandibO

E׳V[

kaandichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote past )

To cry.

kandisilU)

E׳V$K_g

kaandichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote past)

To cry.

kandisila

E׳V$K_

kaandichili

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Remote past)

To cry.

kandisili

E׳V$K_

kaandichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote past)

To cry.

kandisilE

E׳V$K_

kaandilUM'heM'tena

V.(1 Person , Singular and Plural,Past (Conditional))

To cry.

kandilU)hE)tEn

E׳V_gcgTX

kaadilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past (Conditional))

To cry.

kandilahE)tEn

E׳V_cgTX

kaandiliheM'tana

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past (Conditional))

To cry.

kandilihE)_)tEn

E׳V_cgTX

kaandileM'heten

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific) , Singular and Plural, Past(Conditional))

To cry.

kandilEhE)tEn

E׳V_cgTX

ka

V.(Root Verb)

To say.

kO

E

kaoM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To say.

kOu)

ECg

kUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinte Tense)

To say.

kUwa

E

kava

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To say.

kOwO

E

kay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite  tense)

To say.

kOi

E^

kalUM'

V.(1 Person , Singular and plural, Past Indefinite Tense)

To say.

kolU)

E_g

kalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To say.

kOla

E_

kali

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To say.

koli

E_

kale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Persent(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To say.

kolE

E'_

kama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To say.

kOm

E]

kabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinte Tense)

To say.

koba

E[

kabi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinte Tense)

To say.

kobi

E[

kaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To say.

kobO

E[

kaar'ha

V.(Root Verb)

To snatch.

karh

E$R

kaar'hUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To snatch.

karhU)

E$Rg

kaar'haa

V.(2Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinte Tense)

To snatch.

karha

E$R

kaar'ha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To snatch.

karhO

E$R

kaar'he

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural  Present Indefinite Tense)

To snatch.

karhE

E$R

kaar'hilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural and Plural,Past Indefinite Tense)

To snatch.

karhilU)

E$R_g

kaar'hilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To snatch.

karhila

E$R_

kaar'hili

V.(2 Person Least Honorific , Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To snatch.

karhili

E$R_

kaar'hile

V.(2 Person Most Honorific  and 3 Person( Honorific and Most Honirific), Singular and Plural, Past Indefinite)

To snatch.

karhilE

E$R_

kaar'hima

V.(1 Person,Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To snatch.

karhim

E$R]

kaar'hibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To snatch.

karhiba

E$R[

kaar'hibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite tense)

To snatch.

karhibi

E$R[

kaar'hiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Future Indedinite Tense)

To snatch.

karhibO

E$R[

kaar'hichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To snatch.

karhisilU)

E$R$K_g

kaar'hichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To snatch.

karhisila

E$R$K_

kaar'hichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To snatch.

karhisili

E$R$K_

kaar'hichile

V.(2 Person  Most Honorific and 3 Person,Singular and Plural,Remote past)

To snatch.

karhisilE

E$R$K_

kaar'hilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural, Past(Conditional))

To snatch.

karhilU)hE)tEn

E$R_gcgTX

kaar'hilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To snatch.

karhilahE)tEn

E$R_cgTX

kaar'hiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural,Past(Conditional))

To snatch.

karhilihE)tEn

E$R_cgTX

kaar'hileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Past(Conditional))

To snatch.

karhilEhE)tEn

E$R_gcTX

kaTaa

V.(Root Verb)

To spent.

kOta

E$O

kaTaoM'

V.(1 Person,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spend(Time)

kOtau)

E$OCg

kaTuvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To spend.

kOtu)a

E$O

kaTava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spend.

kOtaO

E$O

kaTaay'a

V.(2 Person Most Honorific  and 3 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spend.

kOtai

E$O^

kaTaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spend.

kOtalu)

E$O_g

kaTaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To spend.

kOtala

E$O_

kaTaali

V.(2 Person  Least Honorific,Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spend.

kOtali

E$O_

kaTaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spend.

kOtalE

E$O_

kaTaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spend.

kOtam

E$O]

kaTaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spend.

kOtaba

E$O[

kataabi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spend.

kOtabi

E$O[

kaTaaba

V.(2 Person Most Honorific  and 3 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spend.

kOtabO

E$O[

kaTaaichilUM'

V.(1 Person ,Singular and Plural, Remote Past )

To spend.

kOtaisilU)

E$O+$K_g

kaTaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To spend.

kOtaisila

E$O+$K_

kaTaaichili

V.(2 Person Leasr Honorific , Singular and Plural, Remote Past)

To spend.

kOtaisili

E$O+$K_

kaTaaichile

V.(2 Person  Most Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To spend.

kOtaisilE

E$O+$K_

kaTaalUM'heM'tena

V.(1 Person, singular and Plural Past(Conditional))

To spend.

kOtalU)hE))tEn

E$O_gcgTX

kaTaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To spend.

kOtalahE)tEn

E$O_cgTX

kaTaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditioal))

To spend.

kOtalihE)tEn

E$O_cgTX

kaTaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific  and 3 Person, Singular and Plural, past(Conditional))

To spend.

kOtalEhE)tEn

E$O_cgTX

kaaha

V.(Root Verb)

To cough.

kah

Ec

kaahU

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cough.

kahU

Ecg

kaahaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cough.

kaha

Ec

kaaha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To cough.

kahO

Ec

kaahe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Pres Indefinite Tense)

To cough.

kahE

Ec

kaahilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cough.

kahilU)

Ec_g

kaahilaa

V.(2 Person  Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cough.

kahila

Ec_

kaahili

V.(2Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cough.

kahili

Ec_

kaahile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To cough.

kahilE

Ec_

kaahima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To cough.

kahim

Ec]

kaahibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinte Tense)

To cough.

kahiba

Ec[

kaahibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Pural, Future Indefinite Tense)

To cough.

kahibi

Ec[

kaahiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To cough.

kahibO

Ec[

kaamUra

V.(Root Verb)

To bite.

kamUr

E]

kaamUrUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To bite.

kamUrU)

E]g

kaamUraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To bite.

kamUra

E]

kaamUra

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To bite.

kamUrO

E]

kaamUre

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To bite.

kamUrE

E]

kaamUrilU

V.(1st Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To bite.

kamUrilU

E]׻_g

kaamUrilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To bite.

kamUrila

E]׻_

kaamUrili

V.(2 Person Least Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To bite.

kamUrili

E]׻_

kaamUrile

V.(2 Person Most Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To bite.

kamUrilE

E]׻_

kaamUrima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To bite.

kamUrim

E]׻]

kaamUribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To bite.

kamUriba

E]׻[

kaamUibi

V.(2 Person LeastHonorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To bite.

kamUribi

E]׻[

kaamUriba

V.(2 Person Most Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To bite.

kamuUribO

E׻[

kaamUrichilU

V.(1 Person, Singular and Plural, Singular and Plural, Remote Past)

To bite.

kamUrisilU

E]׻$K_g

kaamUrichilaa

V.(1 Person Hon2, Singular and Plural, Remote Past)

To bite.

kamUrisila

E]׻$K_

kaamUrichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To bite.

kamUrisili

E]׻$K_

kaamUrichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To bite.

kamUrichile

E]׻$K_

kaamUrilUheM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past (Conditional))

To bite.

kamUrilU)hE)tEn

E]׻_gcgTX

kaamUrilaaheM'tena

V.(2 Person, Honorific , Singular and Plural, Past (Conditional))

To bite.

kamUrilahE)tEn

E]׻_cgTX

kaamUriliheM'tena

V.(2 Person, Least Honorific, Singular and Plural, Past (Conditional))

To bite.

kamUrilihE)tEn

E]׻_cgTX

kaamUrileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person,Singular and Plural, Past (Conditional))

To bite.

kamurilEhE)tEn

E]׻_cgTX

kar'hiy'aa

V.(Root Verb)

To carry.

korhia

E$R^

kar'hiy'aaoM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To carry.

korhiau)

E$R^Cg

kar'hiovaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To carry.

korhiua

E$RC

kar'hiy'aava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To carry.

korhiaO

E$R^

kar'hiy'aay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To carry.

korhiai

E$R^^

kar'hiy'aalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To carry.

korhialU)

E$R^_g

kar'hiy'aalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To carry.

korhiala

E$R^_

kar'hiy'aali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To carry.

korhiali

E$R^_

kar'hiy'aale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To carry.

korhialE

E$R^_

kar'hiy'aama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To carry.

korhiam

E$R^]

kar'hiy'aabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To carry.

korhiaba

E$R^[

kar'hiy'aabi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To carry.

korhiabi

E$R^[

kar'hiy'aaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To carry.

korhiabO

E$R^[

kar'hiy'aalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural, Past (Conditional))

To carry.

korhialU)hE)tEn

E$R^_gcgTX

kar'hiy'aalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To carry.

korhialahE)tEn

E$R^_cgTX

kar'hiy'aaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditioal))

To carry.

korhialihE)tEn

E$R^_cgTX

kar'hiy'aaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Past (Conditional))

To carry.

korhialEh))_tEn

E$R^_cgTX

kina

V.(Root Verb)

To buy.

kin

EX

kinUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To buy.

kinU)

EXg

kinaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To buy.

kina

EX

kina

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To buy.

kinO

EX

kine

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To buy.

kinE

EX

kinilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To buy.

kinilU)

EX_g

kinilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To buy.

kinila

EX_

kinili

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To buy.

kinili

EX_

kinile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To buy.

kinilE

EX_

kinima

V.(1 Person, Singular and Plural,Future Indefinite Tense.)

To buy.

kinim

EX]

kinibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To buy.

kiniba

EX[

kinibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To buy.

kinibi

EX[

kiniba

V.(2 Person Most Honorific and 3 person,Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To buy.

kinibO

EX[

kinichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To buy.

kinisilU)

EX$K_g

kinichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To buy.

kinisila

EX$K_

kinichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To buy.

kinisili

EX$K_

kinichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural, Remote Past)

To buy.

kinisilE

EX$K_

kinilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural, Past (Conditional))

To buy.

kinilU)hE)tEn

EX_gcgTX

kinilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To buy.

kinilahE)tEn

EX_cgTX

kiniliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditioal))

To buy.

kinilihE)tEn

EX_cgTX

kinileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific) , Singular and Plural, Past(Conditional))

To buy.

kinilEhE)tEn

EX_cgTX

kUbaa

V.(Root Verb)

To whip.

kUba

E[

kUbaaoM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To whip.

kUbau)

E[Cg

kUbUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To whip.

kUbUwa

E[

kUbaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To whip.

kUbaO

E[

kUbaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Present Indefinite Tense)

To whip.

kUbai

E[^

kUbaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To whip.

kUbalU)

E[_g

kUbaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To whip.

kUbala

E[_

kUbaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To whip.

kUbali

E[_

kUbaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Hohorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To whip.

kUbalE

E[_

kUbaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To whip.

kUbama

E[]

kUbaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To whip.

kUbaba

E[[

kUbaabi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To whip.

kUbabi

E[[

kUbaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Future Continious Tense)

To whip.

kUbabO

E[[

kUbaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To whip.

kUbaisilU)

E[+$K_g

kUbaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To whip.

kUbaisila

E[+$K_

kUbaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To whip.

kUbaisili

E[+$K_

kUbaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote past)

To whip.

kUbaisilE

 E[+$K_

kUbaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To whip.

kUbalU)hE)tEn

E[_gcgTX

kUbaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To whip.

kUbalahE)tEn

E[_cgTX

kUbaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past(Conditional))

To whip.

kUbalihE)tEn

E[_cgTX

kUbaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural, Past(Conditional)

To whip.

kUbalEhE)tEn

E[_cgTX

kuta

V.(Root Verb)

To gnaw.

kut

E$O

kutUM'

V.(1 Person,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To gnaw.

kutU)

E$O

kutaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To gnaw.

kuta

E$O

kuta

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To gnaw.

kutO

E$O

kute

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Present Indefinite Tense)

To gnaw.

kutE

E$O

kutilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To gnaw.

kutilU)

E$O_g

kutilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To gnaw.

kutila

E$O_

kutili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To gnaw.

kutili

E$O_

kutile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To gnaw.

kutilE

E$O_

kutima

V.(1 Person, Singular and Plural,Future Indefinite Tense.)

To gnaw.

kutim

E$O]

kutibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To gnaw.

kutiba

E$O[

kutibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To gnaw.

kutibi

E$O[

kutiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To gnaw.

kutibO

E$O[

kutichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Remote Past)

To gnaw.

kutisilU)

E$O$K_g

kutichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To gnaw.

kutisila

E$O$K_

kutichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To gnaw.

kutisila

E$O$K_

kutichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person( Honorific and Most Honorific), Singular and Plural,Remote Past

To gnaw.

kutisilE

E$O$K_

kutilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural, Past (Coditional)

To gnaw.

kutilU)hE)tEn

E$O_gcgTX

kutilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To gnaw.

kutilahE)tEn

E$O_cgTX

kutiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditioal))

To gnaw.

kutilihE)tEn

E$O_cgTX

kutileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past(Conditional)

To gnaw.

kutilEhE)tEn

E$O_cgTX

kaM'pa

V.(Root Verb)

To tremble.

kO)p

EgY

kaM'pu

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pu

EgY

kaM'paa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pa

EgY

kaM'pa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pO

EgY

kaM'pe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pE

EgY

kaM'pilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pilU)

EgY_g

kaM'pilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pila

EgY_

kaM'pili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pili

EgY_

kaM'pile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pilE

EgY_

kaM'pima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pim

EgY]

kaM'pibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To tremble.

kO)piba

EgY[

kaM'pibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pibi

EgY[

kaM'piba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Future Indefinite Tense)

To tremble.

kO)pibO

EgY[

kaM'pi aache

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Sinfular and Plural, Present Continious Tense)

To tremble.

kO)pi asE

EgY %$K

kaM'pichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To tremble.

kO)pisilU)

EgY$K_g

kaM'pichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To tremble.

kO)pisila

EgY$K_

kaM'pichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To tremble.

kO)pisili

EgY$K_

kaM'pichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To tremble.

kO)pisilE

EgY$K_

kaM'pilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To tremble.

kO)pilU)hE)tEn

EgY_gcgTX

kaM'pilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To tremble.

kO)pilahE)tEn

EgY_cgTX

kaM'piliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past(Conditional)

To tremble.

kO)pilihE)tEn

EgY_cgTX