Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

kharaca

N.

Expense.

khOrOs

F$J

khanteka

N.

Moment.

khontEk

F™E

khai-paat-phalaa

Adj.

 To be ungrateful.

khai pat phOla

F+-YT-Z_

khaaru

N.

Bracelet.

kharu

F

khaalii

Adj.

Empty.

khali

F_

baakhara

N.

Gun powder.

bakhOr

  [F

ukha

Adj.

Tall.

ukhO

CF

khura

N.

Razor.

khur

dukha

Adj.

Sorrow.

dukh

VF

likhaka

N.

Writer.

likhOk

_FE

jUkha

V.

Measure.

zUkh

LF

pukhurii

N.

Pond.

pukhuri

YFǻ

khela

N.

Game.

khEl

F_

aakhara

N.

A letter of the alphabet.

akhOr

%F

khabara

N.

News.

kObOr

F[

khaamUca

N.

Grasp.

khamUs

F]$J

khuraa

N.

Father's younger brother.

khura

khurii

N.

Wife of  father's younger brother.

khuri

 

kheti

N.

Agriculture.

kheti

FT

khelanaa

N.

Toy.

khElna

F_X

khyaati

N.

Fame.

khiati

FT

khUja

V.N.

To ask for. Foot print.

khUz

FL

kheda

V.

To scare away.

khEd

FV

kheti

N.

Cultivation.

khEti

FT

khaTakhaTii

N.

Stairs.

khOtkhOti

F$OF$O

khaajanaa

N.

Revenue.

khazOna

FLX

khaa

V.(Root Verb)

To eat.

kha

F

khaaoM'

V.(1Person,Singular and Plural, Present Indefinite Tense.)

To eat.

khao)

FCg

khUM'vaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To eat.

khU)a

Fg

khaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To eat.

khaO

F

khaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific) , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To eat.

khai

F^

khaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To eat.

khalU)

F_g

khaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To eat.

khala

F_

khaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To eat.

khali

F_

khaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To eat.

khalE

F_

khaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To eat.

kham

F_

khaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To eat.

khaba

F[

khaabi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To eat.

khabi

F[

khaaba

V.(2 Person Most Honorific 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To eat.

khabO

F[

khaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To eat.

khaisilU)

F+$K_g

khaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To eat.

khaisila

F+$K_

khaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To eat.

khaisili

F+$K_

khaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To eat.

khaisilE

F+$K_

khaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural, Past (Continious)

To eat.

khalU)hE)tEn

F_gcgTX

khaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific,Singular and Plural,Past (Conditional)

To eat.

khalahE)tEn

  F_cgTX

khaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past (Conditional))

To eat.

khalihE)tEn

F_cgTX

khaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To eat.

khalEhE)tEn

F_cgTX

khaanda

V.(Root Verb)

To dig.

khand

FV

khaandUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To dig.

khandU)

FV

khaandaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To dig.

khanda

FV

khaanda

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense )

To dig.

khandO

FV

khaande

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite  Tense)

To dig.

khandE

FV

khaandilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To dig.

khandilU)

F׳V_g

khaandilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To dig.

khandila

F׳V_

khaandili

V.(2 Person  Least Honorific,Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To dig.

khandili

F׳V_

khaandile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To dig.

khandilE

F׳V_

khaandima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To dig.

khandim

F׳V]

khaandibaa

V.(2 Person Honorific , Singular and Plural, Future Indefinte Tense)

To dig.

khandiba

F׳V[

khaandibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To dig.

khandibi

F׳V[

khaandiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person( Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To dig.

khandibO

F׳V[

khaandichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To dig.

khandisilU)

F׳V$K_g

khaandichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To dig.

khandisila

F׳V$K_

khaandichili

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Remote Past)

To dig.

khandisili

F׳V$K_

khaandichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural,Remote  Past)

To dig.

khandisilE

F׳V$K_

khaandilUM'heM'tena

V.(1 Person ,Singular and Plural. Past(Conditional)).

To dig.

khandilU)hE)tEn

F׳V_gcgTX

khaandilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Past (Conditional)).

To dig.

khandilahE)tEn

F׳V_cgTX

khaandiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditioal)).

To dig.

khandilihE)tEn

F׳V_cgTX

khaandileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past(Conditional)).

To dig.

khandilEhE)tEn

F׳V_cgTX

khUla

V.(Root Verb)

To open.

khul

F_

khUM'lUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To open.

khulU)

F_g

khUlaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To open.

khula

F_

khUla

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To open.

khulO

F_

khUle

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To open.

khulE

F_

khUlilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To open.

khulilU)

F__g

khUlilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To open.

khulila

F__

khUlili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To open.

khulili

F__

khUlile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To open.

khulilE

F__

khulima

V.(1 Person, Singular and Plural,Future  Indefinite Tense)

To open.

khulim

F_]

khulibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To open.

khuliba

F_[

khulibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To open.

khulibi

F_[

khuliba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To open.

khulibO

F_[

khulichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To open.

khulisilU)

F_$K_g

khulichilaa

V.(2 Person Honorific , Singular and Plural, Remote Past)

To open.

khulisila

F_$K_

khulichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To open.

khulisili

F_$K_

khulichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To open.

khulisilE

F_$K_

khulilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural, Past(Conditional))

To open.

khulilU)hE))tEn

F__gcgTX

khulilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural ,Past(Conditional))

To open.

khulilahE)tEn

F__cgTX

khuliliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To open.

khulilihE)tEn

F__cgTX

khulileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past(Conditional)).

To open.

khulilEhE)tEn

F__cgTX

khunda

V.(Root Verb)

To grind.

khund

FdzV

khundUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To grind.

khundU)

FV

khundaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To grind.

khunda

FdzV

khunda

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To grind.

khundO

FdzV

khunde

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To grind.

khundE

FV

khundilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To grind.

khundilU)

F׳V_g

khundilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To grind.

khundila

F׳V_

khundili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To grind.

khundili

F׳V_

khundile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To grind.

khundilE

F׳V_

khundichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Remote Past)

To grind.

khundisilU)

F׳V$K_g

khundichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To grind.

khundisila

F׳V$K_

khundichili

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Remote Past)

To grind.

khundisili

F׳V$K_

khundichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To grind.

khundisilE

F׳V$K_

khundilUM'heM'tena

V.(1 Person,Singular and Plural, Past (Conditional))

To grind.

khundilU)hE))tEn

F׳V_gcgTX

khundilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Past(Conditional))

To grind.

khundilahE)tEn

F׳V_cgTX

khundiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To grind.

khundilihE)tEn

F׳V_cgTX

khundileheM'tena

V.(2 Person Most  Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural,(Conditional))

To grind.

khundilEhE)tEn

F׳V_cgTX

khela

V.(Root verb)

To play.

khEl

F_

khelUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To play.

khElU)

F_g

khelaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To play.

khEla

F_

khela

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To play.

khElO

F_

khele

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To play.

khElE

F_

khelilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To play.

khElilU)

F__g

khelilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To play.

khElila

F__

khelili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To play.

khElili

F__

khelile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To play.

khElilE

F__

khelima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To play.

khElim

F_]

khelibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To play.

khEliba

F_[

khelibi

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To play.

khElibi

F_[

kheliba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To play.

khElibO

F_[

khelichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To play.

khElisilU)

F_$K_g

khelichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To play.

khElisila

F_$K_

khelichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To play.

khElisili

F_$K_

khelichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural,Remote Past)

To play.

khElisilE

F_$K_

khelilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural, Singular and Plural,  Past (Conditional))

To play.

khElilU)hE)tEn

F__gcgTX

khelilaaheM'tena

V.(2  Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To play.

khElilahE)tEn

F__cgTX

kheliliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To play.

khElilihE)tEn

F__cgTX

khelileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person (Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To play.

khElilEhE)tEn

F__cgTX

khjuvaa

V.(Root Verb)

To itch.

khozua

FLǾ

khajuvaaoM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To itch.

khozuau)

FLǾCg

khajuvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To itch.

khozua

FLǾ

khajuvaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural,Present Indefinite Tense)

To itch.

khozuaO

FLǾ

khajuvaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To itch.

khozuai

FLǾ^

khajuvaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To itch.

khozualU)

FLǾ_g

khajuvaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To itch.

khozuala

FLǾ_

khajuvaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To itch.

khozuali

FLǾ_

khajuvaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To itch.

khozualE

FLǾ_

khajuvaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To itch.

khozuam

FLǾ]

khajuvaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To itch.

khozuaba

FLǾ[

khajuvaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To itch.

khozuabi

FLǾ[

khajuvaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To itch.

khozualE

FLǾ[

khajuvaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To itch.

khozuaisilU)

FLǾ+$K_g

khajuvaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To itch.

khozuaisila

FLǾ+$K_

khajuvaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To itch.

khozuaisili

FLǾ+$K_

khajuvaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To itch.

khozuaisilE

FLǾ+$K_

khajuvaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To itch.

khozualU)hE))tEn

FLǾ_gcTX

khajuvaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To itch.

khozualahE)tEn

FLǾ_cgTX

khajuvaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional)

To itch.

khozualihE)tEn

FLǾ_cgTX

khojuvaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To itch.

khozualEhE)tEn

FLǾ_gcgTX

khUM'ca

V.(Root Verb)

To prick.

khU)s

Fg$J

khUM'cUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To prick.

khU)sU)

Fg$Jg

khUM'caa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To prick.

khU)sa

Fg$J

khUM'ca

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To prick.

khUsO

Fg$J

khUM'ce

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To prick.

khUsE

Fg$J

khUM'cilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To prick.

khUsilU)

Fg$J_g

khUM'cilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To prick.

khUsila

Fg$J_

khUM'cili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To prick.

khUsili

Fg$J_

khUM'cile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To prick.

khUsilE

Fg$J_

khUM'cima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To prick.

khU)sim

Fg$J]

khUM'cibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To prick.

khU)siba

F$J[

khUM'cibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To prick.

khU)sibi

Fg$J[

khUM'ciba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To prick.

khU)sibO

F$J[

khUM'cichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To prick.

khU)sisilU)

Fg$J$K_g

khUM'cichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To prick.

khU)sisila

Fg$J$K_

khUM'cichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To prick.

khU)sisili

Fg$J$K_

khUM'cichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To prick.

khU)sisilE

Fg$J$K_

khUM'cilUM'hetena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To prick.

khU)silU)hE)tEn

Fg$J_gcgTX

khUM'cilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To prick.

khU)silahE)tEn

Fg$J_cgTX

khUM'ciliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past(Conditional)

To prick.

khU)silihE)tEn

Fg$J_cgTX

khUM'cileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To prick.

khU)silEhE)tEn

Fg$J_cgTX

khUM'Ta

V.(Root Verb)

To peck.

khU)t

Fg$O

khUM'TUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peck.

khU)tU)

Fg$O

khUM'Taa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peck.

khU)ta

Fg$O

khUM'Ta

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peck.

khU)tO

Fg$O

khUM'Te

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To peck.

khU)tE

Fg$O

khUM'TilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To peck.

khU)tilU)

Fg$O_g

khUM'Tilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To peck.

khU)tila

Fg$O_

khUM'Tili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To peck.

khU)tili

Fg$O_

khUM'Tile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To peck.

khU)tilE

Fg$O_

khUM'Tima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To peck.

khU)tim

Fg$O]

khUM'Tibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To peck.

khU)tiba

Fg$O[

khUM'Tibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To peck.

khU)tibi

Fg$O[

khUM'Tiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To peck.

khU)tibO

Fg$O[

khUM'TichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To peck.

khU)tisilU)

Fg$O$K_g

khUM'Tichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To peck.

khU)tisila

Fg$O$K_

khUM'Tichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To peck.

khU)tisili

Fg$O$K_

khUM'Tichie

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and  Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To peck.

khU)tisilE

Fg$O$K_

khUM'TilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To peck.

khU)tilU)hE)tEn

Fg$O_gcgTX

khUM'TilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To peck.

khU)tilahE)tEn

Fg$O_cgTX

khUM'TiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past(Conditional)

To peck.

khU)tilihE)tEn

Fg$O_cgTX

khUM'TileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To peck.

khU)tilEhE)tEn

Fg$O_cgTX

khUja

V.(Root Verb)

To beg, To ask for.

khUz

FL

khUjUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzU)

FL

khUjaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUza

FL

khUja

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzO

FL

khUje

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzE

FL

khUjilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzilU)

FL_g

khUjilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzila

FL_

khUjili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzili

FL_

khUjile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzilE

FL_

khUjima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzim

FL]

khUjibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUziba

FL[

khUjibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzibi

FL[

khUjiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific),Singular and Plural,Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

khUzibO

FL[

khUjichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

khUzisilU)

FL$K_g

khUjichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

khUzisila

FL$K_

khUjichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

khUzisili

FL$K_

khUjichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

khUzisilE

FL$K_

khUjilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To beg, To ask for.

khUzilU)hE))tEn

FL_gcgTX

khUjilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To beg, To ask for.

khUzilahE)tEn

FL_cgTX

khUjiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific,Singular and Plural, Past(Conditional)

To beg, To ask for.

khUzilihE)tEn

FL_cgTX