Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

laraa

N.

Boy.

lora

_'

lataa

N.

Creeper.

lOta

_T

lakSNa

Adj.

Symptom.

lOikkhOn

_lS

jbalana

Adj.

Burning.

zOlOn

L_X

ullekha

V.

Mention.

ullekh

={F

culi

N.

Hair.

suli

$J_

cUlaa

N.

Shirt.

sUla

$J_

kalaa

Adj.

Black.

kola

E_

kalama

N.

Pen.

kOlOm

E_]

kalijaa

N.

Heart.

koliza

E_L

aalinggana

N.

Embrace.

aliNgOn

%_†X

diighala

Adj.

Long.

dighOl

VH_

lagariiy'aa

N.

Companion.

lOgoria

_G^

lUhaa

N.

Iron.

lUha

_c

s'ila

N.

Stone.

xil

`_

sarala

Adj.

Simple.

xOrOl

a_

kUThaali

N.

Room.

kUthali

EP_

kevala

 

Only.

kEbOl

E_

kUmala

Adj.

Soft.

kUmOl

E]_

la

V.(Root Verb)

To take.

lO

_

laoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To take.

lou)

_Cg

lUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To take.

lua

_

lava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To take.

Lo

 _

lay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To take.

loi

_^

lalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To take.

lolU)

__g

lalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To take.

lola

__

lali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To take.

loli

__

lale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To take.

lolE

__

lama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To take.

lom

_]

labaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To take.

loba

_[

labi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To take.

lobi

_[

laba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To take.

lob

_[

laichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To take.

loisilU)

_$K_g

laichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To take.

loisila

_$K_

laichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To take.

loisili

_$K_

laichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To take.

loisilE

_$K_

lalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To take.

lolU)hE))tEn

__gcgTX

lalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To take.

lolahE)tEn

__cgTX

laliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To take.

lolihE)tEn

__cgTX

laleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To take.

lolEhE)tEn

__cgTX

lara

V.(Root Verb)

To move.

lOr

_

larUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To move.

lOrU)

_g

laraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To move.

lOra

_

lara

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To move.

lOrO

_

lare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To move.

lOrE

_

larilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To move.

lorilU)

_׻_g

larilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To move.

lorila

_׻_

larili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To move.

lorili

_׻_

larile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To move.

lorilE

_׻_

larima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To move.

lorim

_׻]

laribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To move.

loriba

_׻[

laribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To move.

loribi

_׻[

lariba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To move.

lorib

_׻[

larichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To move.

lorisila

_׻$K_g

larichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To move.

lorisila

_׻$K_

larichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To move.

lorisili

_׻$K_

larichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To move.

lorisilE

_׻$K_

larilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To move.

lorilU)hE))tEn

_׻_gcgTX

larilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To move.

lorilahE)tEn

_׻_cgTX

lariliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To move.

lorililahE)tEn

_׻_cgTX

larilehetena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To move.

lorilEhE)tEn

_׻_cgTX

laraa

V.(Root Verb)

To shake.

lora

_

laraaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To shake.

lorau)

_Cg

larUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To shake.

lorUa

_

laraava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To shake.

loraO

_

laraay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To shake.

lorai

_^

laraalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To shake.

loralU)

__g

laraalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To shake.

lorala

__

laraali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To shake.

lorali

__

laraale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To shake.

loralE

__

laraama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To shake.

loram

_]

laraabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To shake.

loraba

_[

laraabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To shake.

lorabi

_[

laraaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To shake.

lorab

_[

laraaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To shake.

loraisilU)

_+$K_g

laraaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To shake.

loraisila

_+$K_

laraaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To shake.

loraisili

_+$K_

laraaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To shake.

loraisilE

_+$K_

laraalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To shake.

loralU)hE))tEn

__gcgTX

laraalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To shake.

loralahE)tEn

__cgTX

laraaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To shake.

loralilahE)tEn

__cgTX

laraaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To shake.

loralEhE)tEn

__cgTX

laaga

V.(Root Verb)

To touch.

lag

_G

laagUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To touch.

lagU)

_Gg

laagaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To touch.

laga

_G

laaga

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To touch.

lagO

_G

laage

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To touch.

lagE

_G

laagilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To touch.

lagilU)

_G_g

laagilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To touch.

lagila

_G_

laagili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To touch.

lagili

_G_

laagile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To touch.

lagilE

_G_

laagima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To touch.

lagim

_G]

laagibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To touch.

lagiba

_G[

laagibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To touch.

lagibi

_G[

laagiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To touch.

lagib

_G[

laagichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To touch.

lagisilU)

_G$K_g

laagichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To touch.

lagisila

_G$K_

laagichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To touch.

lagisili

_G$K_

laagichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To touch.

lagisilE

_G$K_

laagilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To touch.

lagilU)hE))tEn

_G_gcgTX

laagilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To touch.

lagilahE)tEn

_G_cgTX

laagiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To touch.

lagililahE)tEn

_G_cgTX

laagileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To touch.

lagilEhE)tEn

_G_cgTX

likha

V.(Root Verb)

To write.

likh

_F

likhUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To write.

likhU)

_Fg

likhaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To write.

likha

_F

likha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To write.

likhO

_F

likhe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To write.

likhE

_F

likhilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To write.

likhilU)

_F_g

likhilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To write.

likhila

_F_

likhili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To write.

likhili

_F_

likhile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To write.

likhilE

_F_

likhima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To write.

likhim

_F]

likhibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To write.

likhiba

_F[

likhibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To write.

likhibi

_F[

likhiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To write.

likhib

_F[

likhichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To write.

likhisilU)

_F$K_g

likhichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To write.

likhisila

_F$K_

likhichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To write.

likhisili

_F$K_

likhichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To write.

likhisilE

_F$K_

likhilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To write.

likhilU)hE))tEn

_F_gcgTX

likhilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To write.

likhilahE)tEn

_F_cgTX

likhiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To write.

likhiililahE)tEn

_F_cgTX

likhileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To write.

likhiilEhE)tEn

_F_cgTX

lipa

V.(Root Verb)

To plaster.

lip

_Y

lipUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To plaster.

lipU)

_Yg

lipaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To plaster.

lipa

_Y

lipa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To plaster.

lipO

_Y

lipe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To plaster.

lipE

_Y

lipilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To plaster.

lipilU)

_Y_g

lipilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To plaster.

lipila

_Y_

lipili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To plaster.

lipili

_Y_

lipile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To plaster.

lipilE

_Y_

lipima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To plaster.

lipim

_Y]

lipibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To plaster.

lipiba

_Y[

lipibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To plaster.

lipibi

_Y[

lipiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To plaster.

lipib

_Y[

lipichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To plaster.

lipisilU)

_Y$K_g

lipichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To plaster.

lipisila

_Y$K_

lipichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To plaster.

lipisili

_Y$K_

lipichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To plaster.

lipisilE

_Y$K_

lipilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To plaster.

lipilU)hE))tEn

_Y_gcgTX

lipilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To plaster.

lipilahE)tEn

_Y_cgTX

lipiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To plaster.

lipililahE)tEn

_Y_cgTX

lipileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To plaster.

lipilEhE)tEn

_Y_cgTX

lura

V.(Root Verb)

To collect.(fuel)

lur

lurUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurU)

_g

luraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lura

lura

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurO

lure

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurE

_

lurilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurilU)

_׻_g

lurilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurila

_׻_

lurili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurili

_׻_

lurile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurilE

_׻_

lurima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurim

_׻]

luribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

luriba

_׻[

luribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

luribi

_׻[

luriba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To collect.(fuel)

lurib

_׻[

lurichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To collect.(fuel)

lurisilU)

_׻$K_g

lurichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To collect.(fuel)

lurisila

_׻$K_

lurichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To collect.(fuel)

lurisili

_׻$K_

lurichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To collect.(fuel)

lurisilE

_׻$K_

lurilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To collect.(fuel)

lurilU)hE))tEn

_׻_gcgTX

lurilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To collect.(fuel)

lurilahE)tEn

_׻_cgTX

luriliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To collect.(fuel)

lurililahE)tEn

_׻_cgTX

lurileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

 

lurilEhE)tEn

_׻_cgTX

lukaa

V.(Root Verb)

To hide.

luka

_E

lukaoUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hide.

lukau)

_ECg

lukuvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hide.

lukua

_E

lukaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hide.

lukaO

_E

lukaai

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hide.

lukai

_E^

lukaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To hide.

lukalU)

_E_g

lukaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hide.

lukala

_E_

lukaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hide.

lukali

_E_

lukaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hide.

lukalE

_E_

lukaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hide.

lukam

_E]

lukaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hide.

lukaba

_E[

lukaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hide.

lukabi

_E[

lukaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To hide.

lukaisilU)

_E+$K_g

lukaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hide.

lukaisila

_E+$K_

lukaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hide.

lukaisili

_E+$K_

lukaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To hide.

lukaisilE

_E+$K_

lukaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To hide.

lukalU)hE)tEn

_E_gcgTX

lukaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To hide.

lukalahE)tEn

_E_cgTX

lukaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To hide.

lukalihE)tEn

_E_cgTX

lukaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To hide.

lukalEhE)tEn

_E_cgTX

lathiy'aa

V.(Root Verb)

To kick.

lothia

_U^

lathiy'aaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To kick.

lothiau)

_U^Cg

lathiovaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To kick.

lothiu)a

_U^C

lathiy'aava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To kick.

lothaO

_U^

lathiy'aay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To kick.

lothiai

_U^^

lathiy'aalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To kick.

lothialU)

_U^_g

lathiy'aalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To kick.

lothiala

_U^_

laythiy'aali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To kick.

lothiali

_U^_

lathiy'aale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To kick.

lothialE

_U^_

lathiy'aama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To kick.

lothiam

_U^]

lathiy'aabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To kick.

lothiaba

_U^[

lathiy'aabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To kick.

lothiabi

_U^[

lathiy'aaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To kick.

lothiab

_U^[

lathiy'aaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To kick.

lothiaisilU)

_U^+$K_g

lathiy'aaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To kick.

lothiaisila

_U^+$K_

lathiy'aaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To kick.

lothiaisili

_U^+$K_

lathiy'aaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To kick.

lothiaisilE

_U^+$K_

lathiy'aalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To kick.

lothialU)hE)tEn

_U^_gcgTX

lathiy'aalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To kick.

lothialahE)tEn

_U^_cgTX

lathiy'aaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To kick.

lothialihE)tEn

_U^_cgTX

lathiy'aaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To kick.

lothialEhE)tEn

_U^_cgTX

luTa

V.(Root Verb)

To rob.

lut

_$O

luTUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rob.

lutU)

_$O

luTaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rob.

luta

_$O

luTa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rob.

lutO

_$O

luTe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rob.

lutE

_$O

luTilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To rob.

lutilU)

_$O_g

luTilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rob.

lutila

_$O_

luTili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rob.

lutili

_$O_

luTile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rob.

lutilE

_$O_

luTima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rob.

lutim

_$O]

luTibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rob.

lutiba

_$O[

luTibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rob.

lutibi

_$O[

luTiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To rob.

lutib

_$O[

luTichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To rob.

lutisilU)

_$O$K_g

luTichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To rob.

lutisila

_$O$K_

luTichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To rob.

lutisili

_$O$K_

luTichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To rob.

lutisilE

_$O$K_

luTilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To rob.

lutilU)hE)lEn

_$O_gcgTX

luTilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To rob.

lutilahE)tEn

_$O_cgTX

luTiliheM'ten

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To rob.

lutilihE)tEn

_$O_cgTX

luTileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To rob.

lutilEhE)tEn

_$O_cgTX

lagaa

V.(Root Verb)

To join.

lOga

_G

lagaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To join.

lOgau)

_GCg

lagUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To join.

lOgUa

_G

lagava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To join.

lOgaO

_G

lagaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To join.

lOgali

_G^

lagaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To join.

lOgalU)

_G_g

lagaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To join.

lOgala

_G_

lagaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To join.

lOgali

_G_

lagaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To join.

lOgalE

_G_

lagaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To join.

lOgam

_G]

lagaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To join.

lOgaba

_G[

lagaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To join.

lOgabi

_G[

lagaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To join.

lOgab

_G[

lagaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To join.

lOgaisilU)

_G+$K_g

lagaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To join.

lOgaisila

_G+$K_

lagaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To join.

lOgaisili

_G+$K_

lagaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To join.

lOgaisilE

_G+$K_

lagaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To join.

lOgalU)hE)tEn

_G_gcgTX

lagaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To join.

lOgalahE)tEn

_G_cgTX

lagaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To join.

lOgalihE)tEn

_G_cgTX

lagaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To join.

lOgalEhE)tEn

_G_cgTX

lekh

V.(Root Verb)

To count.

lEkh

_F

lekhUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To count.

lEkhU)

_Fg

lekhaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To count.

lEkha

_F

lekha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To count.

lEkhO

_F

lekhe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To count.

lEkhE

_F

lekhilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To count.

lEkhilU)

_F_g

lekhilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To count.

lEkhila

_F_

lekhili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To count.

lEkhili

_F_

lekhile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To count.

lEkhilE

_F_

lekhima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To count.

lEkhim

_F]

lekhibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To count.

lEkhiba

_F[

lekhibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To count.

lEkhibi

_F[

lekhiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To count.

lEkhib

_F[

lekhichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To count.

lEkhisilU)

_F$K_g

lekhichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To count.

lEkhisila

_F$K_

lekhichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To count.

lEkhisili

_F$K_

lekhichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To count.

lEkhisilE

_F$K_

lekhilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To count.

lEkhilU)hE)tEn

_F_gcgTX

lekhilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To count.

lEkhilahE)tEn

_F_cgTX

lekhiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To count.

lEkhilihE)tEn

_F_cgTX