Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

mandira

N.

Temple.

mOndir

]׳V

mukta

Adj.

Free.

muktO

]N

mMtyu

N.

Death.

mritu

]T

marama

Adj.

Affection.

mOrOm

]]

muulaya

N.

Value.

muillO

]_

majaliiy'aa

Adj.

Medium.

mozolia

]L_^

mahaabidyaalay'a

N.

College.

mOhabiddalOi

]c[V_^

mana

N.

Mind.

mOn

]X

maatrM

N.

Mother.

matri

]T

melaa

N.

Fair.

mEla

]_

mUra

Pro.

Mine.

mUr

]

mudraa

N.

Coin.

mudra

]V

mukha

N.

Face.

mukh

]F

maaha

N.

Month.

mah

]c

mitrataa

N.

Friendship.

mitrOta

]yT

maananiiy'a

Adj.

Honourable.

manOniO

]XX^

kMtrima

N.

Artificial.

krittim

Ey]

nimantraNa

N.

Invitation.

nimOntrOn

X]—S

nimna

Adj.

Low.

nimnO

Xo

mai

Pro.(1Person ,Singilar)

I.

moi

]+

mara

V.(Root Verb)

To die.

mOr

]

marUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To die.

mOrU)

]g

maraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To die.

mOra

]

mara

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To die.

mOrO

]

mare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To die.

mOrE

]

marilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To die.

mOrilU)

]׻_g

marilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To die.

mOrila

]׻_

marili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To die.

mOrili

]׻_

marile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To die.

mOrilE

]׻_

marima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To die.

mOrim

]׻]

maribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To die.

mOriba

]׻[

maribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To die.

mOribi

]׻[

mariba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To die.

mOrib

]׻[

marichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To die.

mOrisilU)

]׻$K_g

marichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To die.

mOrisila

]׻$K_

marichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To die.

mOrisili

]׻$K_

marichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To die.

mOrisilE

]׻$K_

marilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To die.

mOrilU)hE))tEn

]׻_gcgTX

marilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To die.

mOrilahE)tEn

]׻_cgTX

mariliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To die.

mOrilihE)tEn

]׻_cgTX

marileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To die.

mOrilEhE)tEn

]׻_cgTX

maca

V.(Root Verb)

To wipe.

mOs

]$J

macUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOsU)

]$Jg

macaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOsa

]$J

maca

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOsO

]$J

mace

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOsE

]$J

macilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOsilU)

]$J_g

macilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOsila

]$J_

macili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOsili

]$J_

macile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOsilE

]$J_

macima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOsim

]$J]

macibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOsiba

]$J[

macibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOsibi

]$J[

maciba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOsib

]$J[

macichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOsisilU)

]$J$K_g

macichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOsisila

]$J$K_

macichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOsisili

]$J$K_

macichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOsilE

]$J$K_

macilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To wipe.

mOsilU)hE))tEn

]$J_gcgTX

macilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To wipe.

mOsilahE)tEn

]$J_cgTX

maciliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To wipe.

mOsilihE)tEn

]$J_cgTX

macileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To wipe.

mOsilEhE)tEn

]$J_cgTX

matha

V.(Root Verb)

To wipe.

mOth

]U

mathUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOthU)

]Ug

mathaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOtha

]U

matha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOthO

]U

mathe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To wipe.

mOthE

]U

mathilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOthilU)

]U_g

mathilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOthila

]U_

mathili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOthili

]U_

mathile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To wipe.

mOthilE

]U_

mathima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOthim

]U]

mathibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOthiba

]U[

mathibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOthibi

]U[

mathiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To wipe.

mOthib

]U[

mathichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOthisilU)

]U$K_g

mathichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOthisila

]U$K_

mathichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOthisili

]U$K_

mathichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To wipe.

mOthisilE

]U$K_

mathilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To wipe.

mOthilU)ahE)tEn

]U_gcgTX

mathilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To wipe.

mOthilahE)tEn

]U_cgTX

mathiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To wipe.

mOthilihE)tEn

]U_cgTX

mathileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To wipe.

mOthilEhE)tEn

]U_cgTX

mariy'aa

V.(Root Verb)

To strike with a stick or club.

moria

]׻^

mariy'aaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriau)

]׻^Cg

mariovaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriua

]׻C

mariy'aava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriaO

]׻^

mariy'aay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriai

]׻^^

mariy'aalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

morialU)

]׻^_g

mariy'aalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriala

]׻^_

mariy'aali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriali

]׻^_

mariy'aale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

morialE

]׻^_

mariy'aama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriam

]׻^]

mariy'aabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriaba

]׻^[

mariy'aabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriabi

]׻^[

mariy'aaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To strike with a stick or club.

moriab

]׻^[

mariy'aaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To strike with a stick or club.

moriaisilU)

]׻^+$K_g

mariy'aaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To strike with a stick or club.

moriaisila

]׻^+$K_

mariy'aaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To strike with a stick or club.

moriaisili

]׻^+$K_

mariy'aaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To strike with a stick or club.

moriaisilE

]׻^+$K_

mariy'aalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To strike with a stick or club.

morialU))hE)tEn

]׻^_gcgTX

mariy'aalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To strike with a stick or club.

morialahE)tEn

]׻^_cgTX

mariy'aaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To strike with a stick or club.

morialihE)tEn

]׻^_cgTX

mariy'aaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To strike with a stick or club.

morialEhE)tEn

]׻^_cgTX

mala

V.(Root Verb)

To crush.

mOl

]_

malUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush.

mOlU)

]_g

malaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush.

mOla

]_

mala

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush.

mOlO

]_

male

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush.

mOlE

]_

malilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To crush.

mOlilU)

]__g

malilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To crush.

mOlila

]__

malili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To crush.

mOlili

]__

malile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To crush.

mOlilE

]__

malima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To crush.

mOlim

]_]

malibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To crush.

mOliba

]_[

malibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To crush.

mOlibi

]_[

maliba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To crush.

mOlib

]_[

malichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To crush.

mOlisilU)

]_$K_g

malichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To crush.

mOlisila

]_$K_

malichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To crush.

mOlisili

]_$K_

malichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To crush.

mOlisilE

]_$K_

malilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To crush.

mOlilU))hE)tEn

]__gcgTX

malilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To crush.

mOlilahE)tEn

]__cgTX

maliliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To crush.

mOlilihE)tEn

]__cgTX

malileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To crush.

mOlilEhE)tEn

]__cgTX

maakha

V.(Root Verb)

To rub.

makh

]F

maakhUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

makhU)

]Fg

maakhaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

makha

]F

maakha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

makhO

]F

maakhe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To rub.

makhE

]F

maakhilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To rub.

makhilU)

]F_g

maakhilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rub.

makhila

]F_

maakhili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rub.

makhili

]F_

maakhile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To rub.

makhilE

]F_

maakhima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rub.

makhiba

]F]

maakhibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rub.

makhiba

]F[

maakhibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To rub.

makhibi

]F[

maakhiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To rub.

makhib

]F[

maakhichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

makhisilU)

]F$K_g

maakhichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

makhisila

]F$K_

maakhichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

makhisili

]F$K_

maakhichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To rub.

makhisilE

]F$K_

maakhilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To rub.

mkhilU))hE)tEn

]F_gcgTX

maakhilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To rub.

mkhilahE)tEn

]F_cgTX

maakhiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To rub.

makhilihE)tEn

]F_cgTX

maakhileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To rub.

makhilEhE)tEn

]F_cgTX

maaga

V.(Root Verb)

To beg, To ask for.

mag

]G

maagUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magU)

]Gg

magaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

maga

]G

maaga

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magO

]G

maage

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magE

]G

maagilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magilU)

]G_g

maagilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magila

]G_

maagili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magili

]G_

maagile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magilE

]G_

maagima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magim

]G]

maagibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magiba

]G[

maagibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magibi

]G[

maagiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To beg, To ask for.

magib

]G[

maagichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

magisilU)

]G$K_g

maagichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

magisila

]G$K_

maagichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

maagisili

]G$K_

maagichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To beg, To ask for.

magisilE

]G$K_

maagilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To beg, To ask for.

magilU))hE)tEn

]G_gcgTX

maagilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To beg, To ask for.

magilahE)tEn

]G_cgTX

maagiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To beg, To ask for.

magilihE)tEn

]G_cgTX

maagileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To beg, To ask for.

magilEhE)tEn

]G_cgTX

maaja

V.(Root Verb)

To scrab.

maz

]L

maajUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scrab.

mazU)

]L

maajaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scrab.

maza

]L

maaja

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scrab.

mazO

]L

maaje

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scrab.

mazE

]L

maajilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To scrab.

mazilU)

]L_g

maajilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To scrab.

mazila

]L_

maajili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To scrab.

mazili

]L_

maajile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To scrab.

mazilE

]L_

maajima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To scrab.

mazim

]L]

maajibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To scrab.

maziba

]L[

maajibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To scrab.

mazibi

]L[

maajiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To scrab.

mazib

]L[

maajichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To scrab.

mazisilU)

]L$K_g

maajichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To scrab.

mazisila

]L$K_

maajichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To scrab.

mazisili

]L$K_

maajichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To scrab.

mazisilE

]L$K_

maajilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To scrab.

mazilU))hE)tEn

]L_gcgTX

maajilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To scrab.

mazilahE)tEn

]L_cgTX

maajiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To scrab.

mazilihE)tEn

]L_cgTX

maajileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To scrab.

mazilEhE)tEn

]L_cgTX

maana

V.(Root Verb)

To obey.

man

]X

maanUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To obey.

manU)

]Xg

manaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To obey.

mana

]X

mana

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To obey.

manO

]X

maane

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To obey.

manE

]X

maanilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To obey.

manilU)

]X_g

maanilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To obey.

manila

]X_

maanili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To obey.

manili

]X_

maanile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To obey.

manilE

]X_

maanima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To obey.

manim

]X]

maanibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To obey.

maniba

]X[

maanibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To obey.

manibi

]X[

maaniba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To obey.

manib

]X[

maanichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To obey.

manisilU)

]X$K_g

maanichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To obey.

manisila

]X$K_

maanichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To obey.

manisili

]X$K_

maanichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To obey.

manisilE

]X$K_

maanilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To obey.

manilU))hE)tEn

]X_gcgTX

maanilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To obey.

manilahE)tEn

]X_cgTX

maaniliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To obey.

manilihE)tEn

]X_cgTX

maanileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To obey.

manilEhE)tEn

]X_cgTX

maara

V.(Root Verb)

To beat.To kill.

mar

]

maarUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marU)

]g

maraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beat.To kill.

mara

]

maara

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marO

]

maare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marE

]

maarilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marilU)

]׻_g

maarilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marila

]׻_

maarili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marili

]׻_

maarile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marilE

]׻_

maarima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marim

]׻]

maaribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beat.To kill.

mariba

]׻[

maaribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To beat.To kill.

maribi

]׻[

maariba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To beat.To kill.

marib

]׻[

maarichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To beat.To kill.

marisilU)

]׻$K_g

maarichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To beat.To kill.

marisila

]׻$K_

maarichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To beat.To kill.

marisili

]׻$K_

maarichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To beat.To kill.

marisilE

]׻$K_

maarilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To beat.To kill.

marilU))hE)tEn

]׻_gcgTX

maarilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To beat.To kill.

marilahE)tEn

]׻_cgTX

maariliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To beat.To kill.

marilihE)tEn

]׻_cgTX

maarileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To beat.To kill.

marilEhE)tEn

]׻_cgTX

muthiy'aa

V.(Root Verb)

To make bundle of.

muthia

]P^

muthiy'aaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiau)

]P^Cg

muthiovaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiua

]P^Cg

muthay'aava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiaO

]P^

muthiy'aay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiai

]P^^

muthiy'aalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthialU)

]P^_g

muthiy'aalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiala

]P^_

muthiy'aali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiali

]P^_

muthiy'aale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthialE

]P^_

muthiy'aama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiam

]P^]

muthiy'aabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiaba

]P^[

muthiy'aabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiabi

]P^[

muthiy'aaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To make bundle of.

muthiab

]P^[

muthiy'aaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To make bundle of.

muthiaisilU)

]P^+$K_g

muthiy'aaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To make bundle of.

muthiaisila

]P^+$K_

muthiy'aaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To make bundle of.

muthiaisili

]P^+$K_

muthiy'aaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To make bundle of.

muthiaisilE

]P^+$K_

muthiy'aalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To make bundle of.

muthialU))hE)tEn

]P^_gcgTX

muthiy'aalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To make bundle of.

muthialahE)tEn

]P^_cgTX

muthiy'aaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To make bundle of.

muthialihE)tEn

]P^_cgTX

muthiy'aaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To make bundle of.

muthialEhE)tEn

]P^_cgTX

muda

V.(Root Verb)

To close.(as the eyes)

mud

]V

mudUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudU)

]V

mudaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

muda

]V

muda

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudO

]V

mude

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudE

]V

mudilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudilU)

]V_g

mudilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudila

]V_

mudili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudili

]V_

mudile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudilE

]V_

mudima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudim

]V]

mudibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudiba

]V[

mudibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudibi

]V[

mudiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To close.(as the eyes)

mudib

]V[

mudichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To close.(as the eyes)

mudisilU)

]V$K_g

mudichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To close.(as the eyes)

mudusila

]V$K_

mudichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To close.(as the eyes)

mudisili

]V$K_

mudichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To close.(as the eyes)

mudisilE

]V$K_

mudilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To close.(as the eyes)

mudilU))hE)tEn

]V_gcgTX

mudilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To close.(as the eyes)

mudilahE)tEn

]V_cgTX

mudiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To close.(as the eyes)

mudilihE)tEn

]V_cgTX

mudileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To close.(as the eyes)

mudilEhE)tEn

]V_cgTX

mela

V.(Root Verb)

To spread out.

mel

]_

melUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spread out.

melU)

]_g

melaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spread out.

mela

]_

mela

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spread out.

melO

]_

mele

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To spread out.

melE

]_

melilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To spread out.

melilU)

]__g

melilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spread out.

melila

]__

melili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spread out.

melili

]__

melile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To spread out.

melilE

]__

melima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spread out.

melima

]_]

melibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spread out.

meliba

]_[

melibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To spread out.

melibi

]_[

meliba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To spread out.

melib

]_[

melichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To spread out.

melisilU)

]_$K_g

melichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To spread out.

melisila

]_$K_

melichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To spread out.

melisili

]_$K_

melichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To spread out.

melisilE

]_$K_

melilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To spread out.

melilU))hE)tEn

]__gcgTX

melilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To spread out.

melilahE)tEn

]__cgTX

meliliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To spread out.

melilihE)tEn

]__cgTX

melileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To spread out.

melilEhE)tEn

]__cgTX

mUcara

V.(Root Verb)

To twist.

mUsOr

]$J

mUcarUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrU)

]$Jg

mUcaraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To twist.

mUsOra

]$J

mUcara

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrO

]$J

mUcare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrE

]$J

mUcarilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrilU)

]$J׻_g

mUcarilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrila

]$J׻_

mUcarili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrili

]$J׻_

mUcarile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrilE

]$J׻_

mUcarima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrim

]$J׻]

mUcaribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To twist.

mUsOriba

]$J׻[

mUcaribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To twist.

mUsOribi

]$J׻[

mUcariba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To twist.

mUsOrib

]$J׻[

mUcarichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To twist.

mUsOrisilU)

]$J׻$K_g

mUcarichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To twist.

mUsOrisila

]$J׻$K_

mUcarichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To twist.

mUsOrisili

]$J׻$K_

mUcarichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To twist.

mUsOrisilE

]$J׻$K_

mUcarilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To twist.

mUsOrilU))hE)tEn

]$J׻_gcgTX

mUcarilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To twist.

mUsOrilahE)tEn

]$J׻_cgTX

mUcaariliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To twist.

mUsOrilihE)tEn

]$J׻_cgTX

mUcaarileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To twist.

mUsOrilEhE)tEn

]$J׻_cgTX

mUha

V.(Root Verb)

To be charmed.

mUh

]c

mUhUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhU)

]cg

mUhaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be charmed.

mUha

]c

mUha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be charmed.

mUh

]c

mUhe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhE

]c

mUhilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhilU)

]c_g

mUhilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhila

]c_

mUhili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhili

]c_

mUhile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhilE

]c_

mUhima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhim

]c]

mUhibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhiba

]c[

mUhibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhibi

]c[

mUhiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To be charmed.

mUhib

]c[

mUhichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To be charmed.

mUhisilU)

]c$K_g

mUhichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be charmed.

mUhisila

]c$K_

mUhichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be charmed.

mUhisili

]c$K_

mUhichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To be charmed.

mUhisilE

]c$K_

mUhilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To be charmed.

mUhilU))hE)tEn

]c_gcgTX

mUhilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To be charmed.

mUhilahE)tEn

]c_cgTX

mUhiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To be charmed.

mUhilihE)tEn

]c_cgTX

mUhileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To be charmed.

mUhilEhE)tEn

]c_cgTX

mUhaar

V.(Root Verb)

To crush with the hand or foot.

mUhar

]c

mUhaarUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharU)

]cg

mUhaaraa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUhara

]c

mUhaar

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharO

]c

mUhaare

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharE

]c

mUhaarilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharilU)

]c׻_g

mUhaarilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharila

]c׻_

mUhaarili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharili

]c׻_

mUhaarile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharilE

]c׻_

mUhaarima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharim

]c׻]

mUhaaribaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUhariba

]c׻[

mUhaaribi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharibi

]c׻[

mUhaariba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To crush with the hand or foot.

mUharib

]c׻[

mUhaarichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To crush with the hand or foot.

mUharisilU)

]c׻$K_g

mUhaarichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To crush with the hand or foot.

mUharisila

]c׻$K_

mUhaarichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To crush with the hand or foot.

mUharisili

]c׻$K_

mUhaarisile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To crush with the hand or foot.

mUharisilE

]c׻$K_

mUhaarilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To crush with the hand or foot.

mUharilU))hE)tEn

]c׻_gcgTX

mUhaarilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To crush with the hand or foot.

mUharilahE)tEn

]c׻_cgTX

mUhaariliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To crush with the hand or foot.

mUharilihE)tEn

]c׻_cgTX

mUhaarileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To crush with the hand or foot.

mUharilEhE)tEn

]c׻_cgTX

mandira

N.

Temple.

mOndir

]׳V

mukta

Adj.

Free.

muktO

]N

mMtyu

N.

Death.

mritu

]T

marama

Adj.

Affection.

mOrOm

]]

muulaya

N.

Value.

muillO

]_

majaliiy'aa

Adj.

Medium.

mozolia

]L_^

mahaabidyaalay'a

N.

College.

mOhabiddalOi

]c[V_^

mana

N.

Mind.

mOn

]X

maatrM

N.

Mother.

matri

]T