Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

s'eSa

N.

End.

xex

`b

s'uuNya

N.

Zero.

xuinnO

`S

s'aao

Adj.

Curse.

xau

`C

nis'aa

N.

Night.

nixa

X`

atis'ay'a

Adj.

Too much.

otixOi

%T`^

aMs'a

N.

Part of a whole.

ONkhO

%e`

kus'ala

Adj.

Happiness.

kuxOl

E`_

akalas'ariiy'aa

Adj.

Alone.

OkOlxOria

%E_`^

ekaas'ii

N.

Eighty one.

Ekaxi

AE`

as'Ubhana

Adj.

Ugly.

oxUbhOn

%`\X

s'raddhaa

N.

Respect.

srOddha

as'eSa

Adj.

Endless.

OxEx

%`b

as'Ubha

Adj.

Evil.

oxUbhO

%`\

s'uddha

Adj.

Correct.

xuddhO

ˆ

aakaas'a

N.

Sky.

akax

%E`

s'ika

V.(Root Verb)

To learn.

xik

`E

s'ikUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To learn.

xikU)

`Eg

s'ikaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To learn.

xika

`E

s'ika

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To learn.

xikO

`E

s'ike

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To learn.

xikE

`E

s'ikilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To learn.

xikilU)

`E_g

s'ikilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To learn.

xikila

`E_

s'ikili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To learn.

xikili

`E_

s'ikile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To learn.

xikilE

`E_

s'ikima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To learn.

xikim

`E]

s'ikibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To learn.

xikiba

`E[

s'ikibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To learn.

xikibi

`E[

s'ikiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To learn.

xikib

`E[

s'ikichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To learn.

xikisilU)

`E$K_g

s'ikichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To learn.

xikisila

`E$K_

s'ikichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To learn.

xikisili

`E$K_

s'kichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To learn.

xikisilE

`E$K_

s'ikilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To learn.

xikilU)hE))tEn

`E_gcgTX

s'ikilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To learn.

xikilahE)tEn

`E_cgTX

s'ikiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To learn.

xikilihE)tEn

`E_cgTX

s'ikileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To learn.

xikilEhE)tEn

`E_cgTX

s'ikaa

V.(Root Verb)

To teach.

xika

`E

s'ikaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To teach.

xikau)

`ECg

s'ikUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To teach.

xikUa

`E

s'ikaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To teach.

xikaO

`E

s'ikaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To teach.

xikai

`E^

s'ikaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To teach.

xikalU)

`E_g

s'ikaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To teach.

xikala

`E_

s'ikaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To teach.

xikali

`E_

s'ikaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To teach.

xikalE

`E_

s'ikaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To teach.

xikam

`E]

s'ikaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To teach.

xikaba

`E[

s'ikaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To teach.

xikabi

`E[

s'ikaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To teach.

xikab

`E[

s'ikaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To teach.

xikaisilU)

`E+$K_g

s'ikaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To teach.

xikaisila

`E+$K_

s'ikaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To teach.

xikaisili

`E+$K_

s'ikaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To teach.

xikaisilE

`E+$K_

s'ikaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To teach.

xikalU)hE))tEn

`E_gcgTX

s'ikaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To teach.

xikalahE)tEn

`E_cgTX

s'ikaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To teach.

xikalihE)tEn

`E_cgTX

s'ikaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To teach.

xikalEhE)tEn

`E_cgTX

s'unga

V.(Root Verb)

To smell.

xuN

I

s'ungUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To smell.

xuNU)

Ig

s'ungaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To smell.

xuNa

I

s'unga

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To smell.

xuNO

I

s'unge

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To smell.

xuNE

I

s'ungilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To smell.

xuNilU)

I_g

s'ungilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To smell.

xuNila

I_

s'ungili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To smell.

xuNili

I_

s'ungile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To smell.

xuNilE

I_

s'ungima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To smell.

xuNim

I]

s'ungibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To smell.

xuNiba

  I[

s'ungibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To smell.

xuNibi

I[

s'ungiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To smell.

xuNib

I[

s'ngichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To smell.

xuNisilU)

I$K_g

s'ngichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To smell.

xuNisila

I$K_

s'ngichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To smell.

xuNisili

I$K_

s'ngichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To smell.

xuNisilE

I$K_

s'ngilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To smell.

xuNilU)hE))tEn

I_gcgTX

s'ngilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To smell.

xuNilahE)tEn

I$K_

s'ngiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To smell.

xuNilihE)tEn

I_cgTX

s'ngileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To smell.

xuNilEhE)tEn

I_cgTX

s'ukaa

V.(Root Verb)

To dry.

xuka

E

s'ukuvaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To dry.

xukuao)

E_g

s'ukuovaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To dry.

xukuoa

E

s'ukuva

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To dry.

xukua

E

s'ukuvaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To dry.

xukuai

E^

s'ukuvaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To dry.

xukualU)

E_g

s'ukuvaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To dry.

xukuala

E_

s'ukuvaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To dry.

xukuali

E_

s'ukuvaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To dry.

xukualE

E_

s'ukuvaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To dry.

xukuam

E]

s'ukuvaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To dry.

xukuaba

E[

s'ukuvaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To dry.

xukuabi

E[

s'ukuvaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To dry.

xukuab

E[

s'ukuvaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To dry.

xukuaisilU)

E+$K_g

s'ukuvaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To dry.

xukuaisila

E+$K_

s'ukuvaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To dry.

xukuaisili

E+$K_

s'ukuvaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To dry.

xukuaisilE

E+$K_

s'ukuvaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To dry.

xukualU)hE))tEn

E_gcgTX

s'ukuvaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To dry.

xukualahE)tEn

E_cgTX

s'ukuvaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To dry.

xukualihE)tEn

E_cgTX

s'ukuvaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional))

To dry.

xukualEhE)tEn

E_cgTX

s'una

V.(Root Verb)

To hear.

xun

X

s'unuM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hear.

xunU)

Xg

s'unaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hear.

xuna

X

s'una

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hear.

xunO

X

s'une

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hear.

xunE

X

s'unilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To hear.

xunilU)

X_g

s'unilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hear.

xunila

X_

s'unili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hear.

xunili

X_

s'unile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hear.

xunilE

X_

s'unima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hear.

xunim

X]

s'unibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hear.

xuniba

X[

s'unibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hear.

xunibi

X[

s'uniba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To hear.

xunib

X[

s'unichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To hear.

xunisilU)

 X$K_g

s'unichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hear.

xunisila

X$K_

s'unichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hear.

xunisili

X$K_

s'unichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To hear.

xunisilE

X$K_

s'unilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To hear.

xunilU)hE))tEn

X_gcgTX

s'unilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To hear.

xunilahE)tEn

X_cgTX

s'uniliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To hear.

xunilihE)tEn

X_cgTX