Transliteration

Grammatical category

                  Meaning

       Pronunciation

In Asamiya

sagara

N.

Sea.

xagOr

aG

saM'caa

Adj.

Truth.

xOsa

ag$J

sRSTi

N.

Create.

sristi

ar

satya

Adj.

Truth.

xOittO

aT

upahaasa

Adj.

Ridicule.

upOhax

=Yca

saMgaThana

N.

Organisation.

xONgOthOn

aeGPX

saMkhyaa

N.

Number.

xOiNkha

aeF

saMgiita

N.

Music.

xONgit

aeGT

saMgraama

N.

Revolution.

xONgram

aeG]

saMketa

N.

Hint.

xONkEt

aeET

saja

Adj.

Honest.

xOz

aL

itihaasa

N.

History.

itihax

+Tca

aasana

N.

Seat.

axOn

%aX

ut'sava

N.

Festival.

utxOb

=d a

sahaja

Adj.

Easy.

xOhOz

acL

si

Pro.(3Person, Singular)

He.

xi

a

sihata

Pro.(3Person, Plural)

They.

xihOt

acgT                 

sara

V.(Root Verb)

To fall down.

xOr

a

saraaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fall down.

xOrau

aCg

sarUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fall down.

xOrUa

a

saraava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fall down.

xOraO

a

saraay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To fall down.

xOrai

a^

saraalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To fall down.

xOralU)

a_g

saraalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To fall down.

xOrala

a__

saraali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To fall down.

xOrali

a_

saraale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To fall down.

xOralE

a_

saraama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To fall down.

xOram

a]

saraabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To fall down.

xOraba

a[

saraabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To fall down.

xOrabi

a[

saraaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To fall down.

xOrab

a[

saraaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To fall down.

xOraisilU)

a+$K_g

saraaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To fall down.

xOraisila

a+$K_

saraaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To fall down.

xOraisili

 a+$K_

saraaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To fall down.

xOraisilE

a+$K_

saraalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To fall down.

xOralU)hE)tEn

a_gcgTX

saraalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To fall down.

xOralahE)tEn

a_cgTX

saraaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To fall down.

xOralihE)tEn

a_cgTX

saraaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To fall down.

xOralEhE)tEn

a_cgTX

salaa

V.(Root Verb)

To exchange.

xOla

a_

salaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To exchange.

xOlau)

a_Cg

salUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To exchange.

xOlUa

a_

salaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To exchange.

xOlaO

a_

salaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To exchange.

xOlai

a_^

salaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To exchange.

xOlalU)

a__g

salaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To exchange.

xOlala

a__

salaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To exchange.

xOlali

a__

salaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To exchange.

xOlalE

a__

salaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To exchange.

xOlaba

a_]

salaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To exchange.

xOlaba

a_[

salaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To exchange.

xOlabi

a_[

salaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To exchange.

xOlab

a_[

salaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To exchange.

xOlaisilU)

a_+$K_g

salaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To exchange.

xOlaisila

a_+$K_

salaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To exchange.

xOlaisili

a_+$K_

salaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To exchange.

xOlaisilE

a_+$K_

salaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To exchange.

xOlalU)hE)tEn

a__gcgTX

salaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To exchange.

xOlalahE)tEn

a__cgTX

salaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To exchange.

xOlalihE)tEn

a__cgTX

salaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To exchange.

xOlalEhE)tEn

a__cgTX

sajaa

V.(Root Verb)

To decorate.

xOza

aL

sajaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To decorate.

xOzau)

aLCg

sajUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To decorate.

xOzua

aL

sajaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To decorate.

xOzaO

aL

sajaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To decorate.

xOzai

aL^

sajaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To decorate.

xOzalU)

aL_g

sajaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To decorate.

xOzala

aL_

sajaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To decorate.

xOzali

aL_

sajaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To decorate.

xOzalE

aL_

sajaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To decorate.

xOzam

aL]

sajaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To decorate.

xOzaba

aL[

sajaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To decorate.

xOzabi

aL[

sajaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To decorate.

xOzab

aL[

sajaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To decorate.

xOzaisilU)

aL+$K_g

sajaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To decorate.

xOzaisila

aL+$K_

sajaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To decorate.

xOzaisili

aL+$K_

sajaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To decorate.

xOzaisilE

aL+$K_

sajaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To decorate.

xOzalU)hE)tEn

aL_gcgTX

sajaalaaheM'tana

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To decorate.

xOzalahE)tEn

aL_cgTX

sajaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To decorate.

xOzalihE)tEn

aL_cgTX

sajaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To decorate.

xOzalEhE)tEn

aL_cgTX

saaM'ca

V.(Root Verb)

To hoard.

xa)s

ag$J

saaM'cUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sU)

ag$Jg

saaM'caa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sa

ag$J

saaM'ca

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sO

ag$J

saaM'ce

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sE

ag$J

saaM'cilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To hoard.

xa)silU)

ag$J_g

saaM'cilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sila

ag$J_

saaM'cili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sili

ag$J_

saaM'cile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To hoard.

xa)silE

ag$J_

saaM'cima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sima

ag$J]

saaM'cibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hoard.

xa)siba

ag$J[

saaM'cibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sibi

ag$J[

saaM'ciba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To hoard.

xa)sib

ag$J[

saaM'cichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To hoard.

xa)sisilU)

ag$J$K_g

saaM'cichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hoard.

xa)sisila

ag$J$K_

saaM'cichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To hoard.

xa)sisili

ag$J$K_

saaM'cichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To hoard.

xa)sisilE

ag$J$K_

saaM'cilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To hoard.

xa)silU)hE)tEn

ag$J_gcgTX

saaM'cilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To hoard.

xa)silahE)tEn

ag$J_cgTX

saaM'ciliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To hoard.

xa)silihE)tEn

ag$J_cgTX

saaM'cileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To hoard.

xa)silEhE)tEn

ag$J_cgTX

saaja

V.(Root Verb)

To build.

xaz

aL

saajUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To build.

xazU)

aL

saajaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To build.

xaza

aL

saaja

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To build.

xazO

aL

saaje

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To build.

xazE

aL

saajilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To build.

xazilU)

aL_g

saajilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To build.

xazila

aL_

saajili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To build.

xazili

aL_

saajile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To build.

xazilE

aL_

saajima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To build.

xazim

aL]

saajibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To build.

xaziba

aL[

saajibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To build.

xazibi

aL[

saajiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To build.

xazib

aL[

saajichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To build.

xazisilU)

aL$K_g

saajichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To build.

xazisila

aL$K_

saajichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To build.

xazisili

aL$K_

saajichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To build.

xazisilE

aL$K_

saajilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To build.

xazilU)hE)tEn

aL_gcgTX

saajilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To build.

xazilahE)tEn

aL_cgTX

saajiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To build.

xazilihE)tEn

aL_cgTX

saajileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To build.

xazilEhE)tEn

aL_cgTX

saana

V.(Root Verb)

To mix.

xan

aX

saanUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To mix.

xanU)

aXg

saanaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To mix.

xana

aX

saana

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To mix.

xanO

aX

saane

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To mix.

xanE

aX

saanilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To mix.

xanilU)

aX_g

saanilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To mix.

xanila

aX_

saanili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To mix.

xanili

aX_

saanile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To mix.

xanilE

aX_

saanima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To mix.

xanim

aX]

saanibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To mix.

xaniba

aX[

saanibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To mix.

xanibi

aX[

saaniba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To mix.

xanib

aX[

saanichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To mix.

xanisilU)

aX$K_g

saanichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To mix.

xanisila

aX$K_

saanichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To mix.

xanisili

aX$K_

saanichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To mix.

xanisilE

aX$K_

saanilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To mix.

xanilU)hE)tEn

aX_gcgTX

saanilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To mix.

xanilahE)tEn

aX_cgTX

saaniliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To mix.

xanilihE)tEn

aX_cgTX

saanileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To mix.

xanilEhE)tEn

aX_cgTX

saabaTa

V.(Root Verb)

To embrace.

xabOt

a[$O

saabatTUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtU)

a[$O

saabaTaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To embrace.

xabOta

a[$O

saabaTa

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtO

a[$O

saabaTe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtE

a[$O

saabaTilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtilU)

a[$O_g

saabaTilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtila

a[$O_

saabaTili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtili

a[$O_

saabaTile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtilE

a[$O_

saabaTima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtim

a[$O]

saabaTibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtiba

a[$O[

saaabaTibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtibi

a[$O[

saabaTiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To embrace.

xabOtib

a[$O[

saabaTichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To embrace.

xabOtisilU)

a[$O$K_g

saabaTichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To embrace.

xabOtichila

a[$O$K_

saabaTichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To embrace.

xabOtisili

a[$O$K_

saabaTichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To embrace.

xabOtisilE

a[$O$K_

saabaTilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To embrace.

xabOtilU)hE)tEn

a[$O_gcgTX

saabaTilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To embrace.

xabOtilahE)tEn

a[$O_cgTX

saabaTiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To embrace.

xabOtilihE)tEn

a[$O_cgTX

saabaTileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To embrace.

xabOtilEhE)tEn

a[$O_cgTX

sUdha

V.(Root Verb)

To ask.

xUdh

aW

sUdhUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To ask.

xUdhU)

aWg

sUdhaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To ask.

xUdha

aW

sUdha

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To ask.

xUdhO

aW

sUdhdhe

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To ask.

xUdhE

aW

sudhilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To ask.

xudhilU)

aW_g

sudhilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To ask.

xudhila

aW_

sudhili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To ask.

xudhili

aW_

sudhile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To ask.

xudhilE

aW_

sudhima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To ask.

xudhim

aW]

sudhibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To ask.

xudhiba

aW[

sudhibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To ask.

xudhibi

aW[

sudhiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To ask.

xudhib

aW[

sudhichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To ask.

xudhisilU)

aW$K_g

sudhichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To ask.

xudhisila

aW$K_

sudhichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To ask.

xudhisili

aW$K_

sudhichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To ask.

xudhisilE

aW$K_

sudhilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To ask.

xudhilU))hE)tEn

aW_gcgTX

sudhilaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To ask.

xudhilahE)tEn

aW_cgTX

sudhiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To ask.

xudhilihE)tEn

aW_cgTX

sudhileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To ask.

xudhilEhE)tEn

aW_cgTX

sUdhaaheM'tena

V.(1 Person, 2 Person, 3Person, Singular and Plural,(Honorific ,Least Honorific, Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional). 

To ask.

xudhahE)tEn

aWcgTX

siM'ca

V.(Root Verb)

To scatter.

xi)s

a$J

siM'cUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scatter.

xi)sU)

a$Jg

siM'caa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scatter.

xi)sa

a$J

siM'ca

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scatter.

xisO

a$J

siM'ce

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To scatter.

xisE

a$J

siM'cilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To scatter.

xisilU_

a$J_g

siM'cilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To scatter.

xi)sila

a$J_

siM'cili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To scatter.

xi)sili

a$J_

siM'cile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To scatter.

xi)silE

a$J_

siM'cima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To scatter.

xi)sim

a$J]

siM'cibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To scatter.

xi)siba

a$J[

siM'cibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To scatter.

xi)sibi

a$J[

siM'ciba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To scatter.

xi)sib

a$J[

siM'cichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To scatter.

xi)sisilU)

a$J$K_g

siM'cichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To scatter.

xi)sisila

a$J$K_

siM'cichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To scatter.

xi)sisili

a$J$K_

siM'cichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To scatter.

xi)sisilE

a$J$K_

siM'cilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To scatter.

xi)silU))hE)tEn

a$J_gcgTX

siM'cilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To scatter.

xi)silahE)tEn

a$J_cgTX

siM'ciliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To scatter.

xi)silihE)tEn

a$J_cgTX

siM'cileheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To scatter.

xi)silEhE)tEn

a$J_cgTX

sija

V.(Root Verb)

To be cooked or boiled.

xiz

aL

sijaaoM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizau)

aLCg

sijUvaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizUa

aL

sijaava

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizaO

aL

sijaay'a

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizai

aL^

sijaalUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizalU)

aL_g

sijaalaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizala

aL_

sijaali

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizali

aL_

sijaale

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizalE

aL_

sijaama

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizam

aL]

sijaabaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizaba

aL[

sijaabi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizabi

aL[

sijaaba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To be cooked or boiled.

xizab

aL[

sijaaichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To be cooked or boiled.

xizaisilU)

aL+$K_g

sijaaichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be cooked or boiled.

xizaisila

aL+$K_

sijaaichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To be cooked or boiled.

xizaisili

aL+$K_

sijaaichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To be cooked or boiled.

xizaisilE

aL+$K_

sijaalUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To be cooked or boiled.

xisalU))hE)tEn

aL_gcgTX

sijaalaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To be cooked or boiled.

xisalahE)tEn

aL_cgTX

sijaaliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To be cooked or boiled.

xisalihE)tEn

aL_cgTX

sijaaleheM'tena

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past (Conditional)

To be cooked or boiled.

xisalEhE)tEn

aL_cgTX

seka

V.(Root Verb)

To roast.

xEk

aE

sekUM'

V.(1 Person , Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To roast.

xEkU)

aEg

sekaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To roast.

xEka

aE

seka

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To roast.

xEkO

aE

seke

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Present Indefinite Tense)

To roast.

xEkE

aE

sekilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural,Past Indefinite Tense)

To roast.

xEkilU)

aE_g

sekilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To roast.

xEkila

aE_

sekili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To roast.

xEkili

aE_

sekile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Past Indefinite Tense)

To roast.

xEkilE

aE_

sekima

V.(1 Person, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To roast.

xEkim

aE]

sekibaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To roast.

xEkiba

aE[

sekibi

V.(2 Person  Least Honorific, Singular and Plural, Future Indefinite Tense)

To roast.

xEkibi

aE[

sekiba

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific)Singular  and Plural,Future Indefinite Tense)

To roast.

xEkib

aE[

sekichilUM'

V.(1 Person, Singular and Plural, Remote Past)

To roast.

xEkisilU)

aE$K_g

sekichilaa

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To roast.

xEkisila

aE$K_

sekichili

V.(2 Person Least Honorific, Singular and Plural, Remote Past)

To roast.

xEkisili

aE$K_

sekichile

V.(2 Person Most Honorific and 3 Person(Honorific and Most Honorific), Singular and Plural, Remote Past)

To roast.

xEkisilE

aE$K_

sekilUM'heM'tena

V.(1 Person, Singular and Plural,Past(Conditional)

To roast.

xEkilU))hE)tEn

aE_gcgTX

sekilaaheM'tena

V.(2 Person Honorific, Singular and Plural, Past(Conditional))

To roast.

xEkilahE)tEn

aE_cgTX

sekiliheM'tena

V.(2 Person Least Honorific and Singular and Plural, Past(Conditional)

To roast.

xEkilihE)tEn

aE_cgTX